PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Garā Covid risks pēc Omikrona varianta pārslimošanas zemāks nekā pēc Delta varianta

Doctus
Garā Covid risks pēc Omikrona varianta pārslimošanas zemāks nekā pēc Delta varianta
Freepik.com
Ir mazāk ticams, ka Omikrona variants izraisīs garo Covid, salīdzinot ar Delta variantu.

NICE vadlīnijās garais Covid ir definēts kā jauni vai pastāvīgi esoši simptomi četras nedēļas vai ilgāk pēc slimības sākuma. Simptomi ir nogurums, elpas trūkums, koncentrēšanās spējas zudums un locītavu sāpes. Simptomi var nelabvēlīgi ietekmēt ikdienas aktivitātes, un dažos gadījumos tās var būt ļoti ierobežotas.

Pētnieki atklāja, ka iespēja piedzīvot garo COVID Omikrona periodā salīdzinājumā ar Delta periodu bija par 20 – 50% mazāka atkarībā no vecuma un laika kopš vakcinācijas.

Pētījumā tika konstatēti 56 003 Covid-19 inficēšanās gadījumi, kas pirmo reizi tika diagnosticēti pozitīvi no 2021. gada 20. decembra līdz 2022. gada 9. martam, kad Omikrons bija dominējošais vīrusa celms. Pētnieki salīdzināja šos gadījumus ar 41 361 gadījumu, kas pirmo reizi bija pozitīvi no 2021. gada 1. jūnija līdz 2021. gada 27. novembrim, kad dominēja Delta variants.

Analīze liecina, ka 4,4 % Omikrona gadījumu bija novērots garais Covid, salīdzinot ar 10,8 % Delta gadījumos. Tomēr absolūtais to cilvēku skaits, kuriem bija garais Covid, faktiski bija lielāks Omikrona periodā. Tas notika tāpēc, ka laikā no 2021. gada decembra līdz 2022. gada februārim ar Omicronu bija inficējies lielākais cilvēku skaits. Apvienotās Karalistes Nacionālā statistikas biroja aplēses liecina, ka cilvēku ar garo Covid skaits faktiski palielinājās no 1,3 miljoniem 2022. gada janvārī līdz 2 miljoniem 2022. gada 1. maijā.

Galvenā autore, Dr. Klēra Stīva no Londonas King's College, sacīja: "Šķiet, ka Omikrona variants, ievērojami mazāk izraisījis garo Covid nekā iepriekšējie varianti, taču joprojām 1 no 23 cilvēkiem, kas saslimst ar Covid-19, simptomi turpinās ilgāk nekā četras nedēļas. Ņemot vērā skarto cilvēku skaitu, ir svarīgi, lai mēs turpinātu viņus atbalstīt un viņiem palīdzēt.”

AVOTS: Antonelli M, Pujol JC, Spector TD, et al. Risk of long COVID associated with delta versus omicron variants of SARS-CoV-2. The Lancet, 2022; 399 (10343): 2263