PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Izsmidzināms D vitamīns ir tikpat efektīvs kā D vitamīns tabletēs

Doctus
Personām, kuras nevar vai dod priekšroku nelietot iekšķīgi lietojamas kapsulas, tādu pašu D vitamīna līmeņa paaugstināšanos asinīs var sasniegt ar sublingvālu aerosolu, liecina neliela Lielbritānijā veikta kontrolēta pētījuma, kurā dalībniekus iedalīja pēc nejaušināšanas principa, rezultāti.

D vitamīns ir kritiski nepieciešams skeleta veselībai, un to arvien vairāk saista ar citām patoloģijām, kas ietver kuņģa-zarnu trakta, imunoloģisko un psiholoģisko iedarbību. Ievērojamai daļai iedzīvotāju ir suboptimāls D vitamīna līmenis, it īpaši ziemā. Papildus D vitamīna lietošana tiek atbalstīta, taču ir pieejami maz datu par sasniedzamām vai tipiskām līmeņa izmaiņām. Ir bijusi liela interese par iespējamo sublingvālo aerosolu izmantošanu D vitamīna uzņemšanai, taču dati par tā efektivitāti līdz šim bija nepietiekami.

Tika veikts placebo kontrolēts, trīs paralēlu grupu, kuras iedalītas pēc nejaušināšanas principa, pētījums ar veseliem brīvprātīgajiem (n = 75), lai salīdzinātu D vitamīna līmeņa izmaiņu ātrumu, reaģējot uz D3 vitamīna (3000 SV / dienā) papildus uzņemšanu kapsulās un sublingvāli. Preparāti tika lietoti 6 nedēļas, laikā no 2017. gada janvāra līdz aprīlim. 25 (OH) D vitamīna koncentrācija asinīs tika mērīta 0., 3., 7., 14., 21. un 42. dienā.

Sākotnējie mērījumi uzrādīja, ka 14,9 % ir 25 (OH) D vitamīna deficīts (<30 nmol / l), 44,6 % ir nepietiekams D vitamīna līmenis (31–46 nmol / l) un 40,5 % tas ir pietiekams (> 50 mmol / l). Abās ārstēšanas grupās (kapsula p = 0,003, aerosols p = 0,001) asinīs bija novērojama ievērojama 25 (OH) D vitamīna koncentrācijas paaugstināšanās, salīdzinājumā ar kontroles grupu. Kapsula un aerosols bija vienlīdz efektīvi. Izmaiņu ātrums svārstījās no 0,69 līdz 3,93 (kapsula) un 0,64 līdz 3,34 (izsmidzināms) nmol / L dienā ar vidējām 25 (OH) D vitamīna līmeņa izmaiņām asinīs 2 nmol / l / dienā. Rezultāti apliecina, ka indivīdiem ar zemāku 25 (OH) D vitamīna līmeni izmaiņas ir lielākas. Pētnieki secināja, ka sublingvāls D vitamīna aerosols ir efektīvs piegādes veids D vitamīna uzņemšanai veseliem cilvēkiem.

 

AVOTS: Williams E, Williams EA, Corfe BM. Rate of change of circulating 25-hydroxyvitamin D followingsublingual and capsular vitamin D preparationsClaire Eur J Clin Nutrition. Published online September 23, 2019. gada 29. oktobris