PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jaunatklāts PSI darbības mehānisms var izskaidrot paaugstinātu demences risku

Doctus
Miljoniem cilvēku pasaulē skābi mazinošus līdzekļus — protonu sūkņu inhibitorus (PSI) lieto tādu slimību ārstēšanai kā grēmas, gastrīts un kuņģa čūla. Zviedrijas Karolinskas institūta pētnieki ziņo, ka ilgstoša šo medikamentu lietošana varētu palielināt risku demences attīstībai.

Pētnieki norāda, ka ir pierādījuši — PSI ietekmē neirotransmitera acetilholīna sintēzi, kas ir nozīmīgs, piemēram, Alcheimera slimības gadījumā. Tā kā efektīvas ārstēšanas Alcheimera slimības gadījumā nav, ir svarīgi izvairīties no riska faktoriem. Tāpēc autori vēlas pievērst uzmanību tam, lai zāles ilgstoši netiktu lietotas nevajadzīgi.

PSI darbojas, bloķējot sūkņus, kas skābos ūdeņraža jonus transportē no gļotādu veidojošajām šūnām. Kad sūkņi nedarbojas, mazinās skābums un rodas korozijas bojājums. Iepriekš pētījumos pierādīts augstāks demences līmenis cilvēkiem, kas lieto PSI, taču līdz šim nebija zināms cēlonības mehānisms.

Pētnieki izmantoja 3D simulācijas, lai pārbaudītu, kā seši PSI varianti, kuru pamatā ir dažādas aktīvās vielas, mijiedarbojas ar holīna acetiltransferāzi — fermentu, kura funkcija ir sintezēt neirotransmiteru acetilholīnu. Acetilholīns kā neirotransmiters nepieciešams signālu pārejai starp nervu šūnām, bet tas darbojas tikai tad, ja tiek saražots pietiekami daudz vielas. Simulācijas parādīja, ka visi pārbaudītie medikamenti spēj saistīties ar fermentu.

Pēc tam pētnieki analizēja saistīšanās efektu un atklāja, ka visi pārbaudītie medikamenti kavē fermentu, tāpēc acetilholīna ražošana samazinās. Vislabāk saistījās medikamenti, kuru pamatā ir aktīvās vielas omeprazols, esomeprazols, tenatoprazols un rabeprazols, — tie bija spēcīgākie fermenta inhibitori, bet varianti pantoprazols un lansoprazols bija vājāki.

Tagad nepieciešami pētījumi, lai pārbaudītu, vai šie laboratorijas novērojumi atspoguļo organismā notiekošo.

Īpaša uzmanība jāpievērš gados vecākiem pacientiem un tiem, kam jau diagnosticēta demence. Tas pats attiecas arī uz pacientiem ar tādām muskuļu vājuma slimībām kā ALS, jo acetilholīns ir būtisks neirotransmiters. Šādos gadījumos jālieto zāles, kurām ir visvājākā iedarbība, un tās jāizraksta mazākajā devu un uz iespējami īsu laiku.

Tomēr pētnieki uzsver, ka pareiza PSI lietošana ir droša arī gados vecākiem cilvēkiem, ja vien medikamenti tiek lietoti ierobežotu laiku un kad tas patiešām vajadzīgs, jo nervu sistēma ir diezgan elastīga, kad runa ir par īstermiņa ietekmi.

 

AVOTS: Kumar R, Kumar A, Nordberg A, et al. Proton pump inhibitors act with unprecedented potencies as inhibitors of the acetylcholine biosynthesizing enzyme - A plausible missing link for their association with incidence of dementia. Alzheimer's & Dementia, May 8, 2020.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus