PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Miega apnoja un cukura diabēts

Doctus
Kanādā veiktā pētījumā ar vairāk nekā 8500 pacientiem apstiprināta saistība starp obstruktīvu miega apnoju un cukura diabēta attīstību. Šis pētījums apstiprināja mazākos pētījumos pierādīto saistību.

Pētījumā tika iekļauti 8678 pieaugušie ar aizdomām par obstruktīvu miega apnoju un bez cukura diabēta pētījuma sākumā. Pētījuma dalībnieki tika novēroti no 1994. līdz 2010.gadam, tika analizēts, vai pētījuma dalībniekam attīstās cukura diabēts.

Miega apnojas smagums tika novērtēts ar apnojas-hipnojas indeksu (AHI), smaguma pakāpe ir atkarīga no apnojas epizožu biežuma un hipnojas biežuma stundas laikā. Pētījuma dalībnieki tika sadalīti četrās grupās, atkarībā no AHI indeksa: pētījuma dalībnieki bez miega apnojas (AHI < 5), viegla miega apnoja (AHI 5 - 14,9), vidēja miega apnoja (AHI 15 - 30) un smaga miega apnoja (AHI > 30).

Novērošanas laikā 1017 (11,7%) pacientu attīstījās cukura diabēts. Samērojot rezultātus pēc zināmiem cukura diabēta riska faktoriem, tai skaitā, vecuma, dzimuma, ĶMI, kakla apkārtmēra, smēķēšanas, ienākumiem un blakussaslimšanām pētījuma sākumā, secināja, ka pacientiem ar AHI > 30 ir par 30% lielāks risks, ka attīstīsies cukura diabēts nekā tiem, kuriem AHI < 5. Pacientiem ar vieglu vai vidēji smagu miega apnoju ir par 23% lielāks cukura diabēta attīstības risks.

Šim pētījumam bija arī nelieli ierobežojumi: pietrūka informācijas par citiem iespējamiem jaucējfaktoriem, tai skaitā, ģimenes anamnēzē cukura diabēts un rase. Tomēr pētnieki uzsver, ka šī saistība starp obstruktīvu miega apnoju un cukura diabētu ir tik cieša, ka pacientiem ar miega apnoju agrīni būtu jāuzsāk terapija, lai izvairītos vai aizkavētu cukura diabēta attīstību.

 

Pirmavots: Tetyana Kendzerska, Andrea S. Gershon, Gillian Hawker, George Tomlinson, Richard S. Leung. Obstructive Sleep Apnea and Incident Diabetes: A Historical Cohort StudyAmerican Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, 2014.