PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Senioriem liela miegainība dienas laikā? Viņiem var būt paaugstināts cukura diabēta, vēža un citu saslimšanu risks

Doctus
Amerikas Neiroloģijas akadēmijas 72. ikgadējā sanāksmē prezentētā pētījumā atklāts, ka gados vecākiem cilvēkiem, kuri cieš no miegainības dienas laikā, var būt risks saslimt ar jauniem veselības traucējumiem, ieskaitot cukura diabētu, vēzi un paaugstinātu asinsspiedienu.

Stāvoklis, ko sauc par hipersomnolenci, tiek definēts kā pārmērīga miegainība dienā pat pēc septiņām vai vairāk stundām miega. Dažiem cilvēkiem tas var būt novājinoši, ietekmējot viņu darbaspējas un citas ikdienas aktivitātes.

Pievēršot uzmanību miegainībai vecākiem pieaugušajiem, ārsti varētu vieglāk paredzēt un novērst turpmākas saslimšanas.

Pētījumā piedalījās 10 930 cilvēki; 34% dalībnieku bija 65 gadus veci vai vecāki.

Pētnieki aptaujāja dalībniekus pa tālruni divas reizes, ar trīs gadu intervālu. Pirmajā intervijā 23% cilvēku, kas vecāki par 65 gadiem, atbilda pārmērīgas miegainības kritērijiem. Otrajā intervijā 24% ziņoja par pārmērīgu miegainību. No tiem 41% sacīja, ka miegainība ir hroniska problēma.

Pētījumā atklājās, ka cilvēkiem, kuri pirmajā miega intervijā ziņoja par miegainību, trīs gadus vēlāk bija 2,3 reizes lielāks risks saslimt ar cukura diabētu vai paaugstinātu asinsspiedienu nekā tiem, kuri neizjuta miegainību. Viņiem arī bija divreiz lielāka iespēja saslimt ar vēzi. No 840 cilvēkiem, kuri pirmajā intervijā ziņoja par miegainību, 52 cilvēkiem jeb 6,2% attīstījās cukura diabēts, salīdzinot ar 74 cilvēkiem jeb 2,9% no tiem, kuri dienas laikā nekad nebija miegaini. Arī no 840 cilvēkiem, kuri ziņoja par miegainību, 20 cilvēki jeb 2,4% saslima ar vēzi, salīdzinot ar 21 cilvēku jeb 0,8% no tiem, kuri dienas laikā nekad nebija miegaini.

Rezultāti palika nemainīgi pēc tam, kad pētnieki statistisko modeli koriģēti ar citiem faktoriem, kas varētu ietekmēt miegainību dienā, piemēram, dzimuma un miega apnojas.

Cilvēkiem, kuri abu interviju laikā ziņoja par miegainību dienā, bija 2,5 reizes lielāks risks saslimt ar sirds slimībām.

Cilvēkiem, kuri par miegainību ziņoja tikai otrajā intervijā, par 50% biežāk bija arī muskuļu un skeleta sistēmas un saistaudu slimības, piemēram, artrīts, tendinīts un vilkēde, nekā tiem, kuriem dienas laikā miegainības nebija.

Pētījuma ierobežojums bija tas, ka tas balstījās uz dalībnieku pašu ziņoto.

AVOTS: American Academy of Neurology. Are grandma, grandpa sleepy during the day? They may be at risk for diabetes, cancer, more. ScienceDaily, 1 March 2020.