PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai cilvēkiem ar klasteru galvassāpēm ir lielāka iespēja saslimt ar citām slimībām?

Doctus
Vai cilvēkiem ar klasteru galvassāpēm ir lielāka iespēja saslimt ar citām slimībām?
Freepik.com
Cilvēkiem ar klasteru galvassāpēm var būt vairāk nekā trīs reizes lielāka iespēja saslimt ar citām slimībām, piemēram, sirds slimībām, psihiskiem traucējumiem un citām neiroloģiskām slimībām, salīdzinot ar cilvēkiem bez šāda veida galvassāpēm.

Klasteru galvassāpes ir īsas, bet ārkārtīgi sāpīgas, kas var rasties vairākas dienas vai pat nedēļas pēc kārtas. Galvassāpes var ilgt no 15 minūtēm līdz trim stundām. Multimorbiditāte klasteru galvassāpju (CH) pacientu vidū tiek uzskatīta par augstu, taču trūkst plašu pētījumu. Šī pētījuma mērķis bija izpētīt diagnozei raksturīgu multimorbiditāti starp CH pacientiem, kā arī noskaidrot saistību starp darbanespēju.

Pētījumā iekļāva 3240 cilvēkus ar klasteru galvassāpēm vecumā no 16 līdz 64 gadiem un 16 200 līdzīga vecuma un dzimuma cilvēkus kā kontroles grupu, pētījums tika veikts Zviedrijā. Lielākā daļa pētījumu dalībnieku bija vīrieši, jo vīriešiem biežāk izplatītas ir klasteru galvassāpes.

Pētnieki analizēja informāciju par izsniegtajām slimības lapām, lai novērtētu ietekmi uz darba produktivitāti.

Starp pacientiem ar klasteru galvassāpēm 92 % (n=2977) bija vēl vismaz viena papildus saslimšana; kontroles grupā 78 % (n=12 575) bija divas vai vairāk saslimšanas. Sievietēm ar klasteru galvassāpēm biežāk nekā vīriešiem tika konstatētas papildu saslimšanas (attiecīgi 96 % pret 90%). Vidējais dienu skaits, ko cilvēks bija prombūtnē slimības un invaliditātes dēļ, bija gandrīz divas reizes lielāks cilvēkiem ar klasteru galvassāpēm (63 dienas), salīdzinot ar tiem, kuriem šādu galvassāpju (34 dienas).

Cilvēkiem ar klasteru galvassāpēm un vismaz vienu papildu slimību bija četras reizes vairāk prombūtnes dienu, salīdzinot ar cilvēkiem ar klasteru galvassāpēm, kuriem nebija papildu slimības.

Pētnieki norāda, ka ļoti svarīgi ir palielināt izpratni par citiem apstākļiem, kas ietekmē cilvēkus ar klasteru galvassāpēm, un to, kā tie ietekmē viņu spēju strādāt. Šī informācija var palīdzēt, pieņemot lēmumus par ārstēšanu, profilaksi un prognozēm.

Pētījuma ierobežojums bija tāds, ka nebija pieejama informācija par personas datiem, piemēram, smēķēšanu, alkohola patēriņu un ĶMI, kas varētu ietekmēt slimību rašanos.

AVOTS: Ran C, Alexanderson K, Belin AC, et al. Multimorbidity and Sickness Absence/Disability Pension in Cluster Headache Patients and Matched References: A Swedish Register-Based Study. Neurology, 2022; 10.1212/WNL.0000000000201685