PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai cilvēkiem, kuriem tiek veikta bariatriskā operācija, ir lielāks epilepsijas risks?

Doctus
Vai cilvēkiem, kuriem tiek veikta bariatriskā operācija, ir lielāks epilepsijas risks?
Freepik.com
Cilvēkiem, kuriem ir veikta bariatriskā ķirurģija, var būt paaugstināts epilepsijas attīstības risks, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Neurology.

Lai gan bariatriskā ķirurģija ir efektīva aptaukošanās un ar aptaukošanos saistītu hronisku slimību, piemēram, augsta asinsspiediena un 2. tipa cukura diabēta, ārstēšanā, šis pētījums atklāj, ka pacinetiem, kuriem veic bariatrisko operāciju, ir paaugstināts epilepsijas attīstības risks.

Pētnieki analizēja medicīnas ierakstus, lai identificētu cilvēkus, kuriem pēdējo sešu gadu laikā veikta bariatriskā operācija. Izslēdzot cilvēkus, kuriem anamnēzē bijuši krampji, epilepsija, psihiski traucējumi vai pārmērīga narkotiku vai alkohola lietošana. Pētījumā iekļāva 16 958 cilvēkus, kuriem tika veikta bariatriskā operācija. Tos salīdzināja ar 622 514 cilvēkiem ar aptaukošanos, kuriem nebija veikta bariatriskā operācija. Dalībnieki tika novēroti vismaz trīs gadus.

Kopumā 73 cilvēkiem jeb 0,4 % no tiem, kuriem tika veikta bariatriskā operācija, attīstījās epilepsija, salīdzinot ar 1260 cilvēkiem jeb 0,2 % no tiem, kuriem nebija operācijas. Pēc samērošanas ar citiem faktoriem, kas varētu ietekmēt epilepsijas risku, piemēram, cukura diabētu un augstu asinsspiedienu, pētnieki atklāja, ka epilepsijas sastopamības biežums bija 50 uz 100 000 cilvēkgadu cilvēkiem, kuriem veikta bariatriskā operācija, un 34 gadījumi uz 100 000 cilvēkgadu starp tiem, kuriem nebija veikta bariatriskā ķirurģija. Persongadi atspoguļo gan cilvēku skaitu pētījumā, gan laiku, ko katrs cilvēks pavada pētījumā.

Cilvēkiem, kuriem tika veikta bariatriskā operācija, bija par 45 % lielāks epilepsijas attīstības risks, salīdzinot ar cilvēkiem, kuriem nebija veikta bariatriskā operācija. Cilvēkiem, kuriem pēc bariatriskās operācijas bija insults, bija 14 reizes lielāka iespēja saslimt ar epilepsiju nekā tiem, kuriem insulta nebija.

Pētnieki norāda, ka apsverot iespēju veikt bariatrisko ķirurģiju, cilvēkiem vajadzētu runāt ar saviem ārstiem par ieguvumiem un riskiem. Lai gan svara zaudēšanai ir daudz ieguvumu veselībai, pētījuma atklājumi liecina, ka epilepsija ir ilgtermiņa bariatriskās ķirurģijas risks svara zaudēšanai. Turpmākajos pētījumos būtu jāizpēta epilepsija kā iespējama ilgstoša bariatriskās ķirurģijas komplikācija, izpētot iespējamās šīs procedūras sekas.

Pētījuma ierobežojums ir tāds, ka pētnieki nevarēja izmērīt aptaukošanās stāvokli vai ķermeņa masas indeksu (ĶMI) visā pētījuma laikā, un pētnieki uzskata, ka daži ar aptaukošanos saistīti apstākļi varētu ietekmēt epilepsijas risku.

AVOTS: American Academy of Neurology. Do people who undergo bariatric surgery have a higher risk of epilepsy? ScienceDaily, 29 September 2022.