PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai D vitamīna trūkums ir saistīts ar perifēro neiropātiju?

Doctus
Vai D vitamīna trūkums ir saistīts ar perifēro neiropātiju?
Freepik.com
D vitamīna deficīts ir neatkarīgi saistīts ar diabētiskās perifērās neiropātijas (DPN) risku, potenciāli ietekmējot lielas nervu šķiedras gados vecākiem pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu.

Pētījuma mērķis bija izanalizēt saistību starp D vitamīna deficītu (VDD) un diabētisko perifēro neiropātiju (DPN) gados vecākiem 2. tipa cukura diabēta (T2DM) pacientiem.

Pētījumā, kurā piedalījās 257 gados vecāki T2DM pacienti, tika izmantots tieksmes rādītājs, lai līdzsvarotu vecumu, dzimumu un diabēta ilgumu. VDD tika definēts kā 25-hidroksivitamīna D [25(OH)D] līmenis serumā zem 20 ng/ml. Lieli nervu šķiedru bojājumi tika novērtēti ar elektromiogrammu, bet mazie nervu šķiedru bojājumi tika novērtēti, mērot ādas vadītspēju.

DPN pacientiem bija ievērojami zemāks 25(OH)D līmenis serumā nekā pacientiem bez DPN [15,05 pret 18,4 ng/ml, P = 0,018]. Daudzfaktoru loģistikas regresijas analīzē VDD tika identificēts kā neatkarīgs DPN riska faktors (OR = 2,488, P = 0,008). Spīrmena korelācija uzrādīja negatīvas korelācijas starp seruma 25(OH)D līmeni un specifisko nervu latentumu, un pozitīvas korelācijas ar specifiskiem nervu ātrumiem un amplitūdām. VDD grupai bija garāks mediānais sensoro nervu latentums un motora izraisīts potenciāls latentums, salīdzinot ar grupu, kurā bija pietiekami daudz D vitamīna. Turklāt VDD ir saistīta ar mediānā motora nerva latentuma pagarināšanos (OR = 1,362, P = 0,038).

D vitamīna trūkums ir neatkarīgi saistīts ar lielāku diabētiskās perifērās neiropātijas risku. D vitamīna trūkums var veicināt diabētiskās perifērās neiropātijas attīstību, ietekmējot lielas nervu šķiedras.

AVOTS: Fei S, Fan J, Cao J, et al. Vitamin D deficiency increases the risk of diabetic peripheral neuropathy in elderly type 2 diabetes mellitus patients by predominantly increasing large-fiber lesions. Diabetes Research and Clinical Practice, Published:February 14, 2024