PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai psihisko veselību trešajā grūtniecības trimestrī ietekmē cukura diabēta statuss?

Doctus
Vai psihisko veselību trešajā grūtniecības trimestrī ietekmē cukura diabēta statuss?
Pixabay.com
Gan grūtniecība, gan 1.tipa cukura diabēts (CD) paši par sevi ir saistīti ar paaugstinātiem trauksmes un depresijas rādītājiem salīdzinājumā ar vispārējo populāciju. Bet vai šo abu lielumu kombinācija risku psihiskās veselības traucējumiem paaugstina? Tas līdz šim nebija skaidrots.

Tāpēc tika veikts pētījums, lai salīdzinātu psihisko veselību sievietēm ar vai bez 1.tipa cukura diabētu trešajā grūtniecības trimestrī un pēc dzemdībām, kā arī skaidroja attiecības starp psihisko veselību un glikēmisko kontroli. Pētījuma dalībnieki bija sievietes no ENDIA pētījuma, kas ir no grūtniecības līdz dzimšanai kohortas pētījums, sekojot līdzi bērniem ar pirmās pakāpes radinieku ar 1.tipa cukura diabētu. Trešajā trimestrī un pēc dzemdībām sievietes (kopā 737, no tām 518 ar 1.tipa CD un 282 bez 1.tipa CD) aizpildīja Edinburgas postnatālo depresijas skalu (EPDS) un uztvertā stresa skalu (PSS).

Rezultātā EPDS un PSS rezultāti neatšķīrās starp sieviešu grupām ar vai bez 1.tipa CD ne trešajā trimestrī, ne pēc dzemdībām. EPDS rezultāts bija pavisam nedaudz augstāks trešajā trimestrī nekā pēc dzemdībām, neatkarīgi no 1.tipa CD statusa (p = 0,001). HbA1c līmenis 1.tipa CD pacientēm vidēji bija 6,3 % trešajā trimestrī un nekorelēja ar EPDS vai PSS rezultātu. Nepieciešamība lietot psihotropos medikamentus grūtniecības laikā bija līdzīga – tos lietoja 8 % sievietes ar 1.tipa CD un 6 % sievietes bez 1.tipa CD. Tikpat līdzīgi bija viņu fiziskās aktivitātes paradumi.

Kopumā varam secināt, ka psihiskā veselība vēlīnā grūtniecības posmā un pēc dzemdībām netiek ietekmēta no tā, vai grūtniecei ir vai nav 1.tipa CD. Tātad šie abi faktori nav kopā saistāmi kā pastiprinoši trauksmes vai depresijas attīstībai jaunajai māmiņai.

Avots: Hall M. et al., Mental Health During Late Pregnancy and Postpartum in Mothers With and Without Type 1 Diabetes: The ENDIA Study. Diabetes Care. 2022 Feb 2:dc212335. doi: 10.2337/dc21-2335. Epub ahead of print. PMID: 35107582.