← Atpakaļ

Kognitīvā hipnoterapija Izmantojums transseksuālu personu pēcoperācijas rehabilitācijā*

XXI gadsimtā ģimenes ārstu, neirologu, seksologu, seksopatologu, endokrinologu, ginekologu, urologu un ķirurgu praksē Latvijā ir jākonsultē abu dzimumu pārstāvji, kas cieš no dzimuma disforijas, meklē iespēju mainīt savu dzimumu ķirurģiski, ar hormonu terapijas palīdzību. Latvijā, salīdzinot ar citām pasaules valstīm, nav daudz pētījumu un statistikas datu par šīm personām – transseksuāļiem – pēcpoperācijas periodā, nav datu par šo personu bio–psiho–sociālo rehabilitāciju pēc dzimuma maiņas. Raksta mērķis ir pievērst lasītāju uzmanību transseksuālām personām un īsi sniegt ieskatu mūsdienu medicīnas speciālista iespējās palīdzēt.


Kas ir transseksuālisms?

Vēl šodien Latvijas medicīnas fakultāšu studentiem tiek mācīts, ka dzimuma disforija jeb transseksuālisms ir slimība, arī daudzu specialitāšu ārsti šos indivīdus vērtē kā "patoloģiju, psihiskus hermafrodītus". Jāatzīst, šie cilvēku sugas pārstāvji cieš no diskriminācijas, sociālās stigmatizācijas.

Starptautiskās statistiskās slimību un veselības problēmu klasifikācijas 10. redakcijā (SSK-10) transseksuālisms tiek kodēts ar F 64.0 - pieaugušo personības un uzvedības traucējumu sadaļā (SSK-10; 1996). Diemžēl Latvijā daudzi ģimenes ārsti, psihoterapeiti, reizēm arī medicīnas un psiholoģijas augstskolu pasniedzēji…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti