← Atpakaļ

Stājas traucējumi

Kas nosaka cilvēka stāju? Pirmām kārtām tā ir mugurkaula pozīcija, iegurņa pozīcija un muskulatūras stāvoklis. Mugurkaula telpiskajai pozīcijai ir svarīga, bet ne vienīgā stāju noteicošā loma. Mugurkaula fizioloģiskie izliekumi veidojas atbilstīgi bērna psihomotorās attīstības posmiem. Faktiski stāja, kas pēc būtības ir ortopēdiski vērtējams balsta kustību aparāta kopums, ataino vairāku orgānu sistēmu morfoloģisko un funkcionālo nobriešanas pakāpi.


Fizioloģiski pareiza stāja

Ir vairākas cilvēka stājas definīcijas. Lūk, divas no tām:

  • stāja- tā ir ierasta, nepiespiesta stāvoša cilvēka poza bez muskuļu papildu sasprindzinājuma;
  • pareiza stāja (optimāla statika)- tā ir tāda balsta kustību aparāta elementu telpiska pozīcija, kad vertikāls stāvoklis tiek noturēts ar minimālu posturālās muskulatūras enerģētisko noslogojumu. Pie pareizas stājas (skat. 1.attēlu) galva ir taisni, pleci atbrīvoti, lāpstiņas ir klāt krūškurvim, vēders ievilkts, kājas iztaisnotas ceļa un gūžas locītavās. Mugurkauls saglabā fizioloģiskus izliekumus; (posturāla jeb ķermeņa pozīcijas muskulatūra ietver galvenās…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti