← Atpakaļ

Anorexia nervosa endokrīnie aspekti

Anorexia nervosa izplatība ir 0,3–0,6%, bet saslimstība 8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Ar anoreksiju pārsvarā slimo sievietes (meitenes) 14–21 gada vecumā, 10% pacientu ir vīrieši. Diemžēl slimnieku skaits arvien turpina pieaugt. To būtiski sekmē mūsdienu skaistuma ideāli, dzīves prioritāšu maiņa un informācijas apmaiņas palielināšanās. Taču, lai arī šie faktori ietekmē visus cilvēkus, saslimst tikai daļa – tā daļa, kam uz to ir īpaša nosliece, iepriekšēji traucējumi, kas sekmē ēšanas traucējumu attīstību kā slimību.


Slimības raksturojums

Pirms pubertātes un straujas lineārās augšanas sākuma taukaudu daudzums bērna organismā pieaug par 120% - laikā, kad svars kopumā pieaug tikai par 40-50%. Tādejādi pubertātes sākumā ķermeņa masas attiecība pret tauku masu ir 5:1, bet, sākoties pirmajām mēnešreizēm (menarhei), tā ir 3:1. Neatkarīgi no auguma garuma menarhes sākumā tauku masa veido ap 23% no ķermeņa masas, turklāt meitenēm ar agrāku menarhes vecumu raksturīgs arī ātrāks tauku masas pieaugums. Tas, ka tieši taukaudu masa lielā mērā nosaka menarhes vecumu, bija pierādīts jau 1972. gadā, bet komplekso mehānismu, kura norisē nozīmīgs ir grelīns un leptīns…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti