PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Par medicīniskā papilduztura iekļaušanu valsts apmaksāto līdzekļu sarakstā

Doctus
Par medicīniskā papilduztura iekļaušanu valsts apmaksāto līdzekļu sarakstā
No š.g. 1. aprīļa pieaugušiem pacientiem ar noteiktām diagnozēm (E43, E44.0, G12.1, R13, K59.8, K63.2, K86.8, K90, K91.2 pēc SSK–10 klasifikācijas), kuri spēj ēst, bet ilgstošu periodu (vismaz četras nedēļas) nespēj ar uzturu uzņemt pietiekamu uzturvielu daudzumu, tiek nodrošināts medicīniskais papilduzturs ar piegādi uz mājām.

Kompensācijā iekļauts dzeramais medicīniskais papilduzturs, piemēram, Nutridrink Protein, Cubitan. Šo valsts finansēto pakalpojumu nodrošina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Enterālās un parenterālās barošanas pacientu aprūpes kabinets (Klīniskās barošanas kabinets).

Medicīniskais papilduzturs ir uzturs, kas tiek uzņemts papildus maltītēm vai kā vienīgais uzturs, atkarībā no pacienta veselības stāvokļa. Tas sabalansētā daudzumā satur visas organismam nepieciešamās uzturvielas (ogļhidrātus, taukus, olbaltumvielas, vitamīnus, minerālvielas, šķiedrvielas).

Visbiežāk malnutrīcijas riskam pakļauti onkoloģiskie pacienti pirms ķīmijterapijas vai staru terapijas, tās laikā un pēc tās, pacienti pēc ķirurģiskām operācijām, pacienti ar hroniskām slimībām, neiroloģiskām slimībām (piemēram, pēc insulta vai ar rīšanas traucējumiem), seniori pēc 70 gadu vecuma, kā arī pacienti ar psihiskiem traucējumiem (piemēram, anoreksiju).

Lai saņemtu pakalpojumu, ģimenes ārsts vai ārsts—speciālists pacientu nosūta (u/27 papīra formā vai elektroniski e–veselībā) uz konsultāciju RAKUS Enterālās un parenterālās barošanas pacientu aprūpes kabinetā, kā arī aizpilda elektronisko veidlapu. Nosūtītājam jābūt līgumattiecībās ar NVD. Pacients konsultācijai var pieteikties pa tālruni 22034606 darba dienās no plkst. 8.30 līdz plkst. 15.00.

Pirmajā vizītē tiek izvērtēta atbilstība medicīnisko indikāciju kritērijiem. Pacients klīniskās barošanas maisījumus sāk saņemt ne vēlāk kā 3—4 darba dienas pēc pirmās vizītes.

Turpmāk pacienta dinamisko novērošanu veic RAKUS Klīniskās barošanas kabineta speciālisti ik pēc 2—8 nedēļām, kamēr tas nepieciešams.