PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

MARINA KOVAĻOVA: Covid ēnā nediagnosticēts prediabēts, hiperholesterinēmijas

M. Kovaļova
Marina Kovaļova
Marina Kovaļova DOCTUS
Marina Kovaļova, kardioloģe Jelgavas poliklīnikā: "Es ieteiktu ģimenes ārstiem pievērst uzmanību pacientu sūdzībām par sāpēm krūtīs, nenorakstot tās uz mugurkaulāja patoloģiju, mirdzaritmijas pacientiem laikus nozīmēt antikoagulantus, kontrolēt holesterīna profilu un glikēmiju."

Hroniskie pacienti vizīti pie kardiologa neizlaiž

Uz pieņemšanu pie kardiologa pacienti tomēr pārsvarā atnāk. Ir daži, kas “izrakstās”, bet parasti tie ir pirmreizējie pacienti, vismaz tā ir mana pieredze visu pandēmijas laiku. Hroniski pacienti, kas nāk regulāri, savus pieņemšanas laikus tomēr neizlaiž. Vēl pastāv attālinātas konsultācijas iespēja, un tie pacienti, kam nepieciešams tikai piekoriģēt terapiju vai noskaidrot kādu jautājumu, izmanto šo iespēju. Tāpēc varbūt ir samazinājies pirmreizēji diagnosticēto KVS pacientu skaits, bet reālo situāciju mēs redzēsim vēlāk, kad diemžēl parādīsies komplikācijas. Pacientu struktūra palikusi iepriekšējā: arteriāla hipertensija, mirdzaritmija, hroniska sirds mazspēja, koronāra sirds slimība. Pacienti tomēr īpaši neciešas, uz pieņemšanām nāk arī pirmreizējie pacienti, piemēram, ar sāpēm krūtīs, ritma traucējumiem.

No kardiologa viedokļa nevaru teikt, ka būtu pasliktinājusies palīdzība akūtiem kardiovaskulāriem pacientiem. 

Novēloti diagnosticē 2. tipa cukura diabētu, hiperholesterinēmijas

Runājot par aisberga neredzamo daļu, domāju, ka novēloti šobrīd diagnosticē 2. tipa cukura diabētu, kas būtu jādiagnosticē jau prediabēta stadijā, arī hiperholesterinēmijas — mēs redzam pacientus ar izteiktu dislipidēmiju un bieži ar KVS komplikācijām. Šī situācija veidojas tāpēc, ka daļa pacientu tiešām baidās nākt uz medicīnas iestādi un pie ģimenes ārsta ierodas samērā akūtā situācijā, kad nereti jau attīstījušās komplikācijas. Koronārās sirds slimības pacienti diezgan ilgi pacieš sāpes krūtīs, ja tās nav stipras. Un bieži piedzīvo savu miokarda infarktu, proti, novēlo revaskularizāciju, kas tiktu veikta savlaicīgi, ja pie ģimenes ārsta vai kardiologa dotos laikus.

Pilnu raksta versiju lasiet Doctus 2021. gada aprīļa numurā