PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Profesijas zīmogs

Profesijas zīmogs
Freepik
Vai profesija uzspiež zīmogu? Uzspiež gan. Kādu?

 

  • Darbs līdzi arī atvaļinājumā. Izdegšanu piedzīvo puse ārstu jeb divreiz biežāk nekā vispārējā populācijā. Visiežāk 45—54 gadu vecumgrupā. [Scott W. Yates, 2019] Interesanti, ka atvaļinājuma laikā kādā ar darbu saistītā aktivitātē (atbild uz e–pastu, piedalās darba sapulcē) vairāk iesaistās ārstes (90 %). [Marshall AL, Elafros M, Duma N, 2021] Vispirms skābekļa masku uzlikt sev un tikai tad cilvēkam, kuram nepieciešama palīdzība, — tāda ir plaši postulētā instrukcija ārkārtas situācijām! 
  • Perfekcionisti. Vai būt pietiekami labam ir pietiekami? No vienas puses, perfekcionisms nozīmē izaicinoši augstu latiņu savam sniegumam, pārāk kritisku attieksmi pret sevi. No otras puses, iedziļināšanos detaļās, augstus standartus un atbildību. [Mike Peters, 2012]
    Lai gan gribam domāt, ka esam unikāli, tie, kuri izvēlas ārsta profesiju, visbiežāk ir apveltīti ar perfekcionismu, altruismu, pārspīlētu atbildības izjūtu, tieksmi pēc sekmēm. Tas viss veicina panākumus, bet strādā arī pretēji — pārāk augsti standarti un nespēja tos sasniegt pazemina pašvērtējumu un rada trauksmi. [Agnes M. F. Wong, 2020]
  • Sarkastiskie jokotāji. 90 % ārstu atzīst, ka darbā noder humors, [Kim, 2015] tas ir daļa no medicīnas mākslas. Sarkastisko, mazliet cinisko humoru lielākā vai mazākā mērā medicīnā apgūst visi. Tāda ir izdzīvošanas formula, lai pārdzīvotu kritiskas situācijas. Humora efekts ārsta—pacienta attiecībās ir terapeitisks, taču jāievēro kāds “bet” — tikai tad, ja pacientu pazīstam, mērenā apjomā un sociāli kulturālo aspektu robežās, [Cristina Vaz de Almeida, Cecília Nunes, 2020] lai neaizsargāto pacientu mūsu joki nepadarītu vēl neaizsargātāku. 
  • Ārsts pacienta lomā ne ar ko neatšķiras no citiem pacientiem. Varētu šķist, ka ārsts visu zina, tātad inteliģents pacients. Izrādās — nē, kurpnieks bez kurpēm, kurš uzvedībā daudz neatšķiras no pacienta vulgaris. Desmit gadu dati ASV [Michael D. Frakes, Jonathan Gruber, Anupam Jena, 2019] rāda, ka ārsti tieši tāpat neievēro diabēta vadlīnijas, nelieto statīnus sirds slimību profilaksei un ka viņiem ir grūtības ar veselības stūrakmeņiem: veselīgi ēst, mazāk smēķēt, mazāk lietot alkoholu, vairāk kustēties. Der atcerēties, ka jaunu ieradumu veidošana sākas ar domāšanu un īstais brīdis ir... šis! 
Sadarbības raksti
Autori
D. Ričika
Tēmas
Publicēts:
29.06.2022.