PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

C vitamīna terapija saistīta ar labākiem izdzīvotības rādītājiem pēc sepses

Doctus
Pacientiem ar sepsi un septisku plaušu bojājumu varētu būt labāki izdzīvotības rādītāji un ātrāka atveseļošanās, ja šie pacienti saņemtu C vitamīna infūzijas.

ASV sepse ir galvenais nāves cēlonis slimnīcās. Katru gadu izraisot līdz 300 000 nāves gadījumiem.

Pētījumā iekļāva 167 pacientus ar sepsi. Šis bija pētījums, kurā dalībniekus iedalīja pēc nejaušināšanas principa, tas bija divkārtnepārredzams un placebo kontrolēts.

Pētnieki atklāja, ka intravenoza C vitamīna terapija samazina mirstību pacientiem ar sepsi, no 46 % placebo grupā līdz 30 % C vitamīna grupā 28. dienā.

Pētījumā secināja, ka pacienti, kuri saņēma C vitamīna infūzijas, gan intensīvās terapijas nodaļā, gan slimnīcā kopumā pavadīja īsāku laiku. Šī II fāzes pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai C vitamīns ir efektīvāks orgānu mazspējas novēršanā par standarta terapiju. Pētījumā neguva apstiprinājumu, ka C vitamīna terapija uzlabotu ar sepsi saistītu orgānu mazspēju, bet tika pierādīts, ka šī terapija samazina hospitalizācijas laiku. C vitamīna grupas pacienti intensīvās terapijas nodaļā pavadīja vidēji par 3 dienām mazāk (7 dienas pret 10 dienām) 28. dienā un par nedēļu mazāk slimnīcā kopumā (15 dienas pret 22 dienām) 60.dienā, salīdzinot ar placebo grupu.  

Pacientu ar sepsi ārstēšana ir ļoti sarežģīta un dārga, tādēļ nepieciešams meklēt arvien jaunas un efektīvas metodes šo pacientu ārstēšanā. Pētnieki norāda, ka šī terapija var izmainīt ikdienas praksi pacientu ar sepsi ārstēšanā, iespējams, ka ir atrasta dzīvības glābjoša terapija. Lai gan ir nepieciešami papildus pētījumi, šie rezultāti ir ļoti iepriecinoši.

 

 

AVOTS: Fowler AA, Truwit JD, Hite RD, et al. Effect of Vitamin C Infusion on Organ Failure and Biomarkers of Inflammation and Vascular Injury in Patients With Sepsis and Severe Acute Respiratory Failure. JAMA, 2019; 322 (13): 1261

 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus