PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Galvassāpes saistītas ar zemu D vitamīna līmeni

Doctus
Galvassāpes ir plaši izplatīta problēma, bet līdz šim neviens nebija meklējis saistību starp galvassāpēm un zemu D vitamīna līmeni serumā. Norvēģijā veiktā pētījumā konstatēja, ka galvassāpes ir saistītas ar zemu D vitamīna līmeni serumā.

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp galvassāpēm un D vitamīna līmeni serumā vispārējā populācijā. Tas bija šķērsgriezuma pētījums, kurā tika aptaujāti 11614 cilvēki. No visiem aptaujātajiem respondentiem 725 atzina, ka cieš no migrēnas izraisītām galvassāpēm un 3336 dalībnieki atzina, ka viņiem ir cita veida galvassāpes.

Ne migrēnas galvassāpes saistītas ar zemu D vitamīna līmeni serumā Ne migrēnas galvassāpes saistītas ar zemu D vitamīna līmeni serumā
Ne migrēnas galvassāpes saistītas ar zemu D vitamīna līmeni serumā

Dati tika stratificēti atkarībā no smēķēšanas statusa un analizēti atkarībā no tā, vai tās bija migrēnas galvassāpes vai ne migrēnas galvassāpes. Dati tika samēroti pēc vecuma, ķermeņa masas indeksa, dzimuma, hroniskām saslimšanām, fiziskām aktivitātēm un alkohola lietošanas.

Pētnieki secināja, ka ne migrēnas galvassāpes ir saistītas ar zemu D vitamīna līmeni asinīs (OR=1,20 [95% TI [1.04 – 1.39]). Savukārt starp migrēnas galvassāpēm un D vitamīna līmeni saistība netika konstatēta.  Pēc samērošanas ar iespējamajiem jaucējfaktoriem, šī saistība saglabājās. Pētnieki atzīst, ka ir nepieciešami papildus pētījumu, lai izpētītu, vai šeit apstāv kauzāla saistība vai tomēr tas ir izskaidrojams ar dzīvesveida atšķirībām.

Pirmavots: Kjærgaard M, et al. Association Between Headache and Serum 25-Hydroxyvitamin D; the Tromsø Study: Tromsø 6. Headache: The Journal of Head and Face Pain, Volume 52, Issue 10, pages 1499–1505,November/December 2012