PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ibuprofēns efektīvi mazina bērniem sāpes pēc lūzumiem

Doctus
Narkotiskais medikaments morfīns ir nav labākā izvēle sāpju mazināšanai bērniem ar lūzumiem, secināts nesen veiktā pētījumā.

Kopumā pētījumā iesaistīja 134 bērnus vecumā no 5 līdz 17 gadiem ar rokas vai kājas lūzumu, kuram nebija nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Pētījumā bērnus iedalīja divās grupās, vieni sāpju mazināšanai lietoja morfīnu (0,5 mg/ kg), otri - ibuprofēnu (10 mg/ kg), katras 6 stundas 24 stundas pēc izrakstīšanas no slimnīcas, ja bija nepieciešams. Medikamenti nebija marķēti, bērni un vecāki nezināja kādu pretsāpju līdzekli bērns lieto. Pacienti saņēmu sāpju novērtēšanas anketu un tika apmācīti kā novērtēt sāpju intensitāti ar 1 līdz 5 punktiem uzreiz pēc medikamenta lietošanas un pēc 30 minūtēm.

Gan ibuprofēns, gan morfīns palīdz mazināt sāpes vidēji par 1 - 1,5 punktiem, bet starp šiem abiem medikamentiem nekonstatēja statistiski ticamas atšķirības sāpju mazināšanā.

Vairāk kā puse no pacientiem, kuri lietoja morfīnu, ziņoja par blakusparādībām - miegainību, sliktu dūšu un vemšanu - salīdzinājumam ibuprofēna grupā par blakusparādībām ziņoja tikai 31% pacientu.

Autori norāda, ka ibuprofēns ir droša un efektīva izvēle lūzuma sāpju mazināšanai bērniem.

Lai gan lielākās sāpes bērni jūt pirms lūzums tiek imobilizēts, tomēr pētījumā tika novērots, ka 70% bērnu sāpes arī pēc imobilizācijas ir tik lielas, ka ir nepieciešami pretsāpju medikamenti. Līdz ar to medmāsām un ārstiem ir jāapmāca vecāki sāpju pārvaldībai mājās, nozīmējot bērniem ibuprofēnu.

Pirmavots: CMAJ October 27, 2014 First published October 27, 2014.