PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jaunas uztura vadlīnijas Alcheimera slimības riska mazināšanai

Doctus
Physicians Committee for Responsible Medicine (PCRM) ir izstrādājuši jaunas uztura vadlīnijas Alcheimera slimības profilaksei. PCRM ir bezpeļņas organizācija, kas darbojas profilaktiskajā medicīnā; organizē klīniskos pētījumus un izstrādā augstus ētiskos standartus pētniecībai.

Jaunajās vadlīnijās ir ļoti līdzīgi ieteikumi, kādi tie ir, lai pasargātu no sirds slimībām. Tiek rekomendēts izvairīties no produktiem, kas satur piesātinātās un trans taukskābes; uztura plāns ir jābalsta uz augu valsts produktiem, pievienojot E un B vitamīnu avotus. Kombinējot uzturu ar fiziskām aktivitātēm un izvairoties no pārlieku lielas metālu uzņemšanas, piemēram, dzelzs un vara multivitamīnos, tas viss var palielināt smadzeņu aizsardzību.

Septiņu uztura principi, kas samazina Alcheimera slimības risku:

  • samazināt piesātināto un trans taukskābju daudzumu ikdienas uzturā;
  • galvenās uztura sastāvdaļas ir: dārzeņi, pāršaugi (pupas, rieksti, lēcas), augļi un pilngraudu produkti;
  • ~30 grami riekstu un sēklu ik dienu nodrošina pietiekamu E vitamīna daudzumu;
  • ik dienu jāuzņem vismaz 2,4 mikrogrami B12 vitamīna;
  • jāizvēlas multivitamīni bez dzelzs un vara; dzelzs preparāti jālieto vienīgi pēc ārsta rekomendācijām;
  • jāizvairās no produktu gatvavošanas cepeškrāsnī, jāizvairās no antacīdiem vai citiem produktiem, kas veicina  alumīnija izdalīšanos;
  • ar fiziskām aktivitātēm jānodarbojas vismaz 40 minūtes trīs reizes nedēļā.

Visi vadlīnijās rekomendētie principi ir pamatoti ar zinātniskiem pētījumiem. Piemēram, Chicago Health and Aging projektā tika secināts, ka tiem cilvēkiem, kuri ikdienā patērā lielu daudzumu piesātināto taukskābju (apmēram 25 g dienā) ir 2 - 3 reizes lielāks Alcheimera slimības attīstības risks, nekā tiem, kuri ikdienā lieto uz pusi mazāk piesātināto taukskābju.

Rekomendāciju par dārzeņu, pākšaugu, augļu un pilngraudu produktu lietošanu, pamato ar to, ka šie ēdieni ir bagāti ar vitamīniem, kam ir profilaktiska loma smadzeņu veselībā. Pētījumos ir pierādīts, ka Vidusjūras diētas un dārzeņiem bagātas diētas lietošana ikdienas uzturā lietotājiem ir mazāks kognitīvu problēmu attīstības risks, salīdzinot ar citu diētu pārstāvjiem.

Pārmērīga dzelzs un vara uzņemšana ar uzturu var būt saistīta ar kognitīvām problēmām. Kamēr alumīnija loma Alcheimera slimības attīstībā nav pilnībā skaidra, vadlīniju autori iesaka izvairīties no alumīnija uzņemšanas ar uzturu.

Vairākos pētījumos ir pierādīta saistība starp fiziskām aktivitātēm un samazinātu Alcheimera slimības risku.

Pilns vadlīniju teksts.