PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jauns pētījums atklāj mehānismu, kā opioīdi var izraisīt kuņģa un zarnu trakta traucējumus

Doctus
Jauns pētījums atklāj mehānismu, kā opioīdi var izraisīt kuņģa un zarnu trakta traucējumus
Freepik.com
Opioīdi ir zelta standarts hronisku un akūtu sāpju ārstēšanā; tomēr to lietošana var izraisīt ievērojamas kuņģa un zarnu trakta blakusparādības, tostarp sliktu dūšu, vemšanu un aizcietējumus. Šo blakusparādību iemesli nav līdz galam izskaidroti.

Jauns pētījums žurnālā The American Journal of Pathology, ir pirmais ziņojums par to, kā opioīdi, piemēram, morfīns, izraisa kuņģa iekaisumu un kā šo stāvokli var novērst, ārstējot ar protonu sūkņa inhibitoriem, piemēram, omeprazolu, ko parasti lieto kuņģa skābes mazināšanai.

"Tā kā trūkst labāku alternatīvu, morfīns joprojām tiek uzskatīts par vienu no labākajām sāpju mazināšanas zālēm, neskatoties uz to, ka tas ir saistīts ar nozīmīgām blakusslimībām," paskaidroja vadošā pētniece Sabita Roy. "Vairākas pētnieku grupas, tostarp mūsu pašu, ir ilgu laiku strādājušas, lai izprastu šo fenomenu un atšifrētu mehānismu, kas ir morfīna negatīvās ietekmes uz kuņģa un zarnu trakta pamatā."

Opioīdu lietotājiem, salīdzinot ar nelietotājiem, ir lielāks kuņģa darbības traucējumu biežums, lielāks kuņģa aiztures līmenis, sliktāka dzīves kvalitāte, biežākas hospitalizācijas un biežāka pretsāpju līdzekļu lietošana.

Lai izpētītu morfīna ietekmi uz kuņģa iekaisumu, pētnieki ārstēja peles ar morfīnu vai placebo. Viņi atklāja, ka morfīna izraisīti kuņģa bojājumi ir skābes uzkrāšanās kuņģī sekas, ko izraisa palielināta kuņģa skābes sekrēcija un aizkavēta kuņģa iztukšošanās, tādējādi palielinot skābes aiztures laiku kuņģī. In vivo attēlveidošana apstiprināja, ka ar morfīnu ārstētajām pelēm bija aizkavēta kuņģa iztukšošanās. Nozīmīgi kuņģa bojājumi ietvēra ievērojamus kuņģa gļotādas šūnu traucējumus, samazinātu dziedzeru reģionu un palielinātu kuņģa šūnu nāvi.

Ārstēšana ar naloksonu, sintētisku narkotiku, kas bloķē opioīdu receptoru darbību, samazināja šo ietekmi pelēm, kas ārstētas ar morfīnu, kas liecina, ka ir iesaistīti klasiskie opiātu receptori. Opioīdu receptori lielā koncentrācijā ir atrodami kuņģa antrumā, apakšējā daļā (tievās zarnas tuvumā).

Dr. Rojs un līdzautori izvirzīja hipotēzi, ka citokīns IL-6 ir iesaistīts opioīdu izraisītas kuņģa iztukšošanās aizkavēšanās un kuņģa bojājumu regulēšanā. Ar morfīnu ārstētām pelēm bija paaugstināts IL-6 līmenis. Peles, kurām trūkst IL-6, tika ārstētas ar morfīnu, un tika samazināta kuņģa iztukšošanās kavēšanās. Šīm pelēm netika atklāts kuņģa iekaisums, un pH līmenis bija līdzīgs placebo grupai. Tas parāda, ka akūts IL-6 palielinājums pēc morfija terapijas izraisa kuņģa iztukšošanās aizkavēšanos, izraisot skābes uzkrāšanos un izraisot kuņģa iekaisumu.

Svarīgs šī pētījuma atklājums ir, ka protonu sūkņa inhibitora omeprazola vienlaicīga lietošana ar morfīnu nodrošina kuņģa aizsardzību, bloķējot kuņģa skābes sekrēciju, tieši samazinot kuņģa darbības aizkavēšanos un iekaisumu un uzlabojot morfīna toleranci.

Pētījumā tika analizēts arī, vai omeprazola gastroprotektīvais efekts jebkādā veidā apdraud morfīna pretsāpju iedarbību. Pētnieki atklāja, ka omeprazole lietošana ievērojami uzlaboja morfīna izraisītu pretsāpju līdzekļu toleranci. Iepriekšējos pētījumos tika atklāts, ka morfīns var aktivizēt proinflammatoriskus citokīnus, kas veicina morfīna toleranci. Viņi izvirza hipotēzi, ka omeprazols pārtrauc hroniskas morfīna tolerances ciklu, samazinot šo citokīnu līmeni.

"Mūsu pētījumiem ir skaidra klīniska nozīme, un tie liecina, ka ārstēšana ar omeprazolu morfīna ievadīšanas laikā ir daudzsološa, droša un lēta pieeja morfīna izraisītas kuņģa un zarnu trakta patoloģijas samazināšanai, morfīna pretsāpju līdzekļu panesamības uzlabošanai un tā kā pretsāpju līdzekļa efektivitātes pagarināšanai." Dr Rojs novēroja.

AVOTS: Ghosh N, Kesh K, Ramakrishnan S, Roy S. Opioid Use in Murine Model Results in Severe Gastric Pathology that May Be Attenuated by Proton Pump Inhibition. The American Journal of Pathology, 2022