PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Opioīdu devas samazināšana nepazemina pacientu apmierinātības rādītāju

Doctus
Pētījumā ar gandrīz 2500 pacientiem, kuri lietoja augstas opoīdu devas vismaz 6 mēnešus, pierādīja, ka opioīdu devas samazināšana nepazemina pacientu apmierinātības rādītājus.

Ārstiem parasti ir bažas, ka samazinot pacientam opioīdu devu, pacienti būs nepamierināti ar sāpju mazināšanu. Šis pētījums pierādīja, ka, sekokojot rekomendācijām un samazinot opioīdu devu hronisku sāpju pacientiem, apmierinātība ar sāpju mazināšanu nemazinās.

Opioīdu lietošana ir nozīmīga sabiedrības veselības problēma, ASV izpētīts, ka opioīdu pārdozēšana ir nonāvējusi 63 632 amerikāņus 2016.gadā. Bet opioīdu devas samazināšana pacientiem, kuri gadiem ilgi lieto opioīdus hronisku sāpju maiznāšanai ir izaicinājums ārstiem. Viens no izaicinājumime ir pacientu apmierinātības mazināšanās. Lai noskaidrotu, vai devas samazināšana tiešām ietekmē pacientu apmierinātību, tika veikts pētījums ar 2492 pacientiem, kuri lieto opioīdus augstās devās vismaz 6 mēnešus hronisku sāpju mazināšanai.

Pētījumā tika salīdzināta pacientu apmierinātība starp tiem, kuriem samazināja devu līdz rekomendētajai devai vismaz 30 dienas un tiem, kuriem devas samazināšana netika veikta. Pētnieki atklāja, ka:

  • Lielākā daļa pacientu, kuriem samazināja devu, vēl arvien bija apmierināti ar rezultātu (86,4 %);
  • Opioīdu devas samazināšana nebija saistīta ar apmierinātības samazināšanos;
  • Lielāka apmierinātība tika  novērota, ja opioīdu devu samazināja pacienta ģimenes ārsts nevis kāds speciālists.

Pētījuma rezultāti apstiprina, ka ārstiem nevajag baidīties no opioīdu devas samazināšanas pacientiem ar hroniskām sāpēm. Pacienti devas samazināšanu tolerē ļoti labi un tā nemazina pacientu neapmierinātību.

 

AVOTS: Adam L. Sharp, Ernest Shen, Yi-Lin Wu, Adeline Wong, Michael Menchine, Michael H. Kanter, Michael K. Gould. Satisfaction With Care After Reducing Opioids for Chronic Pain. The American Journal of Managed Care, 2018; 24 (6): e196-e199.