PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pētījums atklāj, ka bērni ir izturīgāki pret koronavīrusu

Doctus
Analizējot slimības klīnisko gaitu bērniem, kuri slimo ar Covid–19, secināts, ka bērni to izslimo vieglāk, salīdzinot ar pieaugušajiem.

Pētnieki no Teksasas Universitātes sagatavoja pētījumu, kas ir līdz šim lielākais sistemātiskais pārskats par bērniem un jauniešiem ar Covid–19. EClinicalMedicine 26. jūnijā publicēja rezultātus, kas aptver no 24. janvāra līdz 14. maijam publicētos pētījumus. Galvenie secinājumi:

  • 19 % bērnu nebija simptomu;
  • 21 % bērnu plaušu rentgenā tika novēroti bojājumi;
  • 5,6 % bērnu bija blakus infekcijas, piemēram, gripa;
  • 3,3 % tika ievietoti intensīvās terapijas nodaļās;
  • tika ziņots par septiņiem nāves gadījumiem.

Sistemātiskajā apskatā dati apkopoti no 131 pētījuma, kas aptver 7780 pacientus, ietverot visu bērnu vecuma spektru.

Pētījumā ziņots par biežākajiem simptomiem, kvantitatīvi noteiktu laboratorijas atradi un attēldiagnostikas aprakstiem bērniem ar Covid–19.

Biežākie simptomi bija drudzis (59 %) un klepus (56 %).

Par 233 bērniem bija pieejama iepriekšējo slimību anamnēze, un šajā grupā 152 bija bērni ar novājinātu imūnsistēmu, elpošanas vai sirds slimībām.

Analizējot laboratorisko atradi, secināja, ka bērniem ar Covid–19 novēro novirzes iekaisuma marķiera rādītājos, piemēram, kreatinīna kināzē, interleikīnā 6 un prokalcitonīnā.

Bērniem reti tika novērota smaga slimības gaita. Mazai daļai bērni tika konstatēts multisistēmu iekaisuma sindroms (multisystem inflammatory syndrome). Bērniem ar sistēmisku iekaisumu ievērojami samazinājās limfocītu daudzums asinīs. Covid–19 pozitīviem bērniem, kuriem nebija galējās slimības formas, asinīs bija 42 % limfocītu, bet bērniem ar multisistēmu iekaisuma sindromu 11 %. Limfocīti ir viens no galvenajiem imūno šūnu veidiem organismā. Nieru mazspēja tika novērota deviņiem pediatriskiem pacientiem, aknu mazspēja arī deviņiem un šoks 19 pacientiem. Mehāniskā ventilācija bija nepieciešama 42 pacientiem.

 

AVOTS: Hoang A, Chorath K, Moreira A, et al. COVID-19 in 7780 pediatric patients: A systematic review. EClinicalMedicine, 2020; 100433.