PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Skriešana ir saistīta ar zemāku agrīnas nāves risku

Doctus
Jebkāds skriešanas daudzums ir saistīts ar ievērojami zemāku agrīnas nāves risku jebkāda cēloņa dēļ, secināts pieejamo pētījumu pārskatā.

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp skriešanu, skriešanas ilgumu un visu cēloņu, kardiovaskulārās mirstības un mirstības no vēža risku. Šis bija sistemātisks pārskats un meta-analīze, kurā iekļāva visus pieejamos perspektīvos kohorta pētījumus par šo tēmu.

Gala pārskatā iekļāva 14 pētījumus no 6 perspektīvām kohortām ar kopējo dalībnieku skaitu 232 149 dalībnieki. Kopumā tika novēroti 25 951 nāves gadījums 5,5 – 35 novērošanas gadu laikā. Meta-analīze uzrādīja, ka skriešana ir saistīta ar 27 % zemāku visu cēloņu mirstību  (HR=0,73; 95 % TI [0,68 – 0,79]), 30 % zemāku kardiovaskulāro mirstību (HR+0,70; 95 % TI [0,49 – 0,98]) un 23 % zemāku mirstību no ļaundabīgiem audzējiem (HR=0,77; 95 % TI [0,68 – 0,87]), salīdzinot ar tiem, kuri neskrēja nemaz. Meta-regresijā neuzrādīja statistiski ticamu devas-atbildes tendenci saistībā ar iknedēļas skriešanas biežumu, noskrieto kilometru daudzumu nedēļā, ātrumu un kopējo skriešanas daudzumu.

Palielinot sabiedrības daļu, kuri skrien, neatkarīgi no daudzuma, iespējams uzlabot sabiedrības veselību un ilgdzīvotību. Jebkāds skriešanas daudzums, pat viena reize nedēļā, ir labāks par neskriešanu, bet bieža skriešana nenozīmē lielākus ieguvumus attiecībā uz mirstības samazinājumu.

 

AVOTS: Pedisic Z, Shrestha N, Kovalchik S, et al. Is running associated with a lower risk of all-cause, cardiovascular and cancer mortality, and is the more the better? A systematic review and meta-analysis. British Journal of Sports Medicine, 2019; bjsports-2018-100493