PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Liek pamatus modernam Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centram

Doctus
Liek pamatus modernam Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centram
FOTO: BKUS
Ar svinīgu kapsulas iemūrēšanu 15.decembrī sākusies “Tauriņa mājas” būvniecība Bērnu slimnīcas teritorijā Torņakalnā, informē Bērnu Klīniskā universitātes slimnīca.

Nozīmīgākais ieguldījums bērnu psihiskās veselības infrastruktūrā

Pēc BKUS valdes priekšsēdētāja Valta Ābola teiktā, plānots, ka 2022.gada rudenī pilnībā demontētas vecās koka ēkas vietā sliesies skaista un moderna ēka.

Kapsulu ar vēstījumiem nākotnes paaudzēm topošā Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra pamatā lika Bērnu slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītājs Ņikita Bezborodovs, veselības ministrs Daniels Pavļuts, Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis, Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols, UPB valdes priekšsēdētājs Dainis Bērziņš un Bērnu slimnīcas fonda valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts norāda, ka “Tauriņa mājas” būvniecība ir nozīmīgākais ieguldījums bērnu psihiskās veselības infrastruktūrā pēdējos divdesmit gados, sasniedzot 9,06 miljonus eiro.

Moderna pieeja bērnu psihiskajā veselības aprūpē

“Emocionālajā ziņā bērni un jaunieši ir viena no Covid-19 pandēmijas visskartākajām grupām. Tas nozīmē, ka vajadzība specializētiem un mūsdienīgiem psihiatrijas pakalpojumiem būs vēl lielāka nekā iepriekš,” atzīst Bērnu slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītājs bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs.

“Šī būs iespēja nodrošināt bērnu un pusaudžu psihiskās veselības aprūpi jaunā kvalitātē, it sevišķi gadījumos, kad nepieciešami noteikti specializēti pakalpojumi. Mēs jau tagad redzam, ka viena pacienta ārstēšana bieži vien ir vairāku speciālistu kopdarbs, tāpēc arī jaunajā ēkā ir domāts par tādu iekārtojumu, kas sekmēs šo komandu sadarbību un vēl vairāk uzlabos pacientu aprūpi,” tā Bezborodovs.

Pavisam Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centrā būs četras stacionārās nodaļas: pusaudžiem, maziem bērniem un viņu vecākiem, pacientiem ar ēšanas traucējumiem un lielajiem pusaudžiem ar akūtiem psihiskajiem traucējumiem, kurus, piemēram, var izraisīt arī apreibinošās vielas.

Tāpat pēc centra pārcelšanās uz Bērnu slimnīcu Torņkalnā būs iespēja lielāku uzmanību pievērst konsultatīvajai psihiatrijai somatiskajā medicīnā. Speciālistu vērtējumā aptuveni trešdaļai šādu pacientu ir ne tikai somatiskie, bet arī psiholoģiskie traucējumi, kas prasa kompleksu pieeju ārstēšanā. Šādu, ļoti specializētu pakalpojumu Latvijā patlaban nav.

Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centrs būs pirmā Bērnu slimnīcas ēka, kurā tiks izveidota vienota ārstu telpa. Proti, mainīsies ārstu sadarbības veids - laikā, kad nenotiek darbs ar pacientiem, viņi nestrādās atsevišķos kabinetos, bet gan modernās atvērtā plānojuma telpās. Tas ļaus racionālāk plānot resursus un telpu noslodzi. Modernā psihiatriskā palīdzība ir dažādu speciālistu kopdarbs, tādēļ, strādājot vienā telpā, mediķiem būs vieglāk meklēt labākos risinājumus palīdzībai komplicētos gadījumos.

Topošās Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra ēkas kopējā platība būs aptuveni 4000 kvadrātmetru, paredzēts, ka tajā vienlaikus palīdzību varēs saņemt vairāki desmiti pacienti. Te strādās daudz dažādu speciālistu – bērnu psihiatri, psihologi, funkcionālie speciālisti - ergoterapeiti, audio logopēdi, fizioterapeiti, uztura speciālisti, kā arī mākslas terapeiti, medicīnas māsas u.t.t.

Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centrs ir daļa no vērienīgiem Bērnu slimnīcas infrastruktūras uzlabošanas darbiem, kuriem ir jānoslēdzas 2024. gadā, tā veidojot modernāko bērnu slimnīcu Baltijā. Nesen atklāts jaunais Rehabilitācijas centrs, tuvākajos mēnešos tiks būvēts jauns Ambulatoro pakalpojumu centrs un neatliekamās palīdzības centrs, Epilepsijas un miega centrs, tāpat tiek veidots jauns Dienas stacionārs. Rekonstruējot 1. korpusu, tur ir plānots izvietot vienas pieturas aģentūru bērniem, kas cietuši no vardarbības. Vienlaikus noritēs arī teritorijas labiekārtošana darbi, kā arī mobilitātes uzlabošana visā bērnu slimnīcas teritorijā.