PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Sabiedriskajai apspriedei atdots onkoloģijas plāns 2022.—2024. gadam

Doctus
Sabiedriskajai apspriedei atdots onkoloģijas plāns 2022.—2024. gadam
Freepik
Sistēmas centrā ir cilvēks — šādu pieeju paredz Veselības ministrijas kopā ar nozari izstrādātais Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plāns 2022. —2024. gadam.

Lai īstenotu plānā ietvertos pasākumus, 2022. gadā indikatīvi būtu papildus nepieciešami 101,49 miljoni eiro, 2023. gadā  — 130,69 miljoni eiro, 2024. gadā —  150,27 miljoni eiro. Attiecībā uz nākamo gadu, lielākā summas daļa — 64,03 miljoni eiro paredzēti medikamentiem, 20,08 miljoni eiro, lai paplašinātu diagnostikas iespējas, 5,86 miljoni eiro, lai veiktu tarifu pārrēķinu, savukārt 2,55 miljoni eiro plānoti rehabilitācijai un paliatīvajai aprūpei.

Lūk, nedaudz par plānā ietvertajiem pasākumiem un dažiem pasākumiem izmaksas.

Profilakse

Tie būtu informēšanas pasākumi, smēķēšanas atmešanas konsultatīvais tālrunis, izglītojoši pasākumi par agrīnu diagnostiku/ārstēšanu, informēšana par PSA noteikšanu, paredzēts mazināt CPV izplatību (no 2022. gada, iespējams, sākt zēnu vakcināciju — ik gadu 525 tūkst. eiro), vairāk iesaistīt ģimenes ārstus CPV vakcinācijas aptveres palielināšanā — ik gadu 525 tūkst. eiro.

Valsts organizētais vēža skrīnings

Plāns paredz stiprināt SPKC, izstrādātas vēža skrīninga vadlīnijas un pacienta “ceļu”, CPV skrīningu kā primāro skrīninga testu sievietēm no 30 gadu vecuma (ik gadu 1,1 milj. eiro). Dzemdes kakla vēža skrīnga ietvaros ieviest kolposkopiju, bet krūts vēža skrīningā pāriet uz Eiropas valstu lietoto BI-RAD klasifikāciju ar pilotprojektiem RAKUS un PSKUS. Kolorektālā vēža skrīnigā paaugstināt kolonoskopijas kapacitāti.

Ārstniecība

Ieviest pacientu un pakalpojumu koordionaru modeli, lai tiktu nodrošināta pakalpojuma saņemšanas pēctecība. Tās būtu arī jaunas un pilnveidotas esošās patoloģijas un molekulārās diagnostikas metodes un algoritmi, laboratorijā būtu iespējas veikt onko-molekulāros testus un šūnu šķirošanu (1,5 milj. eiro ik gadu). Samazināt gaidīšanas rindu pēc onkoloģijas diagnozes noteikšanas. Palielināt valsts apmaksātus pakalpojumus rekonstruktīvajā ķirurģijā – valsts apmaksāti implanti utt. Uzlabot ārstēšanu ar inovatīviem medikamentiem (sākumā 49 milj, tad 86 milj. eiro ik gadu). Šim pasākumam paredzēta lauvas tiesa finansējuma.

Plānā kā mērķis ir ierakstīts: pacients pēc diagnozes savlaicīgi ārstniecības iestādēs saņem pakalpojumu (14 milj. eiro ik gadu šim mērķim).

Pārskatīti kompensācijas nosacījumi KZS jau iekļautajām vecajām zālēm (2 milj. eiro).

Rehabilitācijas speciālistu iesaiste uzreiz pēc diagnozes noteikšanas (2 milj. eiro) un rehabilitācijas programmu attīstība.

Psihoemocionālā kabineta izveide Daugavpils reģionālajā slimnīcā un Liepājas reģionālajā slimnīcā, paliatīvās aprūpes pakalpojuma nodrošināšana tuvāk dzīvesvietai. Pārskatīti tarifi onkoloģijā.

Latvijā ļaundabīgie audzēji ir otrs biežākais nāves cēlonis iedzīvotāju vidū, veidojot apmēram piekto daļu no visiem nāves cēloņiem. Ik gadu aptuveni 11 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju tiek diagnosticēts ļaundabīgais audzējs, un aptuveni seši tūkstoši ik gadu nomirst ļaundabīgo audzēju dēļ.

Pats dokuments “Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plāns 2022. - 2024. gadam” pieejams Veselības ministrijas mājas lapā.