D vitamīna lietošana var palīdzēt samazināt svaru bērniem ar aptaukošanos

Doctus . | 2018. gada 1. oktobris

D vitamīna lietošana var palīdzēt samazināt svaru un mazināt nākotnes sirds un metabolo slimību riska faktorus bērniem ar lieko svaru un aptaukošanos, secinās pētījumā, kura rezultāti ziņoti 57. Ikgadējā Eiropas bērnu endokrinoloģijas biedrības kongresā.

Pētījuma rezultāti norāda uz to, ka D vitamīna lietošana var būt kā daļa no efektīvas svara samazināšanas stratēģijas bērniem ar lieko svaru un aptaukošanos.

Liekais svars un aptaukošanās bērniem mūsdienās ir plaši sastopama problēma daudzviet pasaulē, kas vēlākos gados rezultējas nopietnās komplikācijās, tai skaitā, sirds slimībās un cukura diabētā. Lai gan D vitamīna deficītu parasti saista ar kaulu veselību, pēdējos gados tiek pierādīta saistība starp zemu D vitamīna līmeni un ķermeņa tauku uzkrāšanos un aptaukošanos.   

Šajā pētījumā iesaistīja 232 bērnus un pusaudžus ar lieko savu un aptaukošanos. 117 dalībnieki 12 mēnešus lietoja D vitamīnu, pārējie lietoja placebo. D vitamīna līmenis, ķermeņa tauku daudzums, aknu funkciju asins marķieri un sirds veselību raksturojoši rādītāji tika mērīti pētījuma sākumā un pēc 12 mēnešiem. Pētnieki secināja, ka dalībniekiem, kuri lietoja D vitamīnu bija ievērojami zemāks ķermeņa masas indekss, mazāk ķermeņa tauku un uzlabojies holesterīna līmenis pēc D vitamīna lietošanas 12 mēnešus.

Pētnieki norāda, ka pētījuma rezultāti apliecina, ka D vitamīna lietošana var samazināt nopietnu sirds un metabolo komplikāciju attīstības risku vēlāk dzīves laikā bērniem ar lieko svaru un aptaukošanos. Pētnieki plāno turpināt pētīt D vitamīna efektus saistībā ar tādiem riska faktoriem kā augsts asinsspiediens, augsts glikozes un augsts holesterīna līmenis.

AVOTS: European Society for Paediatric Endocrinology. Vitamin D supplements may promote weight loss in obese children. ScienceDaily. ScienceDaily, 27 September 2018. 

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu