PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Rinosinusīts – no vadlīnijām līdz praksei

G. Sumeraga, S. Pildava
Apmēram 14% pieaugušo katru gadu ir rinosinusīta epizode, un tas ir piektais biežākais antibiotiku izrakstīšanas iemesls. Akūts rinosinusīts skar trīs cilvēkus no 1000 Anglijā. Sinusītu biežāk novēro ziemā. Rinovīrusa infekcija izplatītāka ir rudens un pavasara mēnešos. Koronovīrusa infekcija biežāk ir no decembra līdz martam. Bērniem vidēji ir 6-8 saaukstēšanās epizodes gadā. Pieaugušajiem apmēram 0,5-2% no visām augšējo elpceļu infekcijām un bērniem 6-13% gadījumu komplicējas un attīstās bakteriāls sinusīts. Šoreiz rakstā par rinīta cēloņiem un piemērotākās ārstēšanas izvēli.

Rinīta diagnostika un pārvaldība

Rinītu primāri iedala šādi: alerģisks rinīts (AR), nealerģisks rinīts (NAR) un kombinēts rinīts ar AR un NAR pazīmēm. AR ir visbiežākā rinīta forma, no kā cieš vairāk nekā 32 miljoni amerikāņu. Aprēķināts, ka ar NAR slimo vairāk nekā 19 miljoni amerikāņu, bet kombinēto rinītu novēro vairāk nekā 26 miljoniem amerikāņu.

Ar rinītu slimo visu vecumu un rasu cilvēki, pacienti sūdzas par rinoreju, šķaudīšanu un aizliktu degunu. Sliktāka dzīves kvalitāte, vairāk kavētu darba stundu un lielākas veselības aprūpes izmaksas rada lielu ekonomisko slogu. Tā kā rinīta veidi pārklājas (skat. 1. attēlu), tā diagnostika un pārvaldība ir nopietns uzdevums ārstam.

Rinīta veidu pārklāšanās Rinīta veidu pārklāšanās
1. attēls
Rinīta veidu pārklāšanās

Dažādu rinīta formu ietekme un izplatība mainās ar vecumu; vecāku cilvēku populācijā lielāka ir NAR izplatība, savukārt bērniem un jauniem pieaugušajiem biežāk novēro AR. Neatkarīgi no vecuma vai rinīta veida akurāta diagnostika un ārstēšana ir ļoti svarīga, lai uzlabotu pacientu dzīves kvalitāti.

Šajā rakstā neiekļausim alerģiska rinīta diagnostikas aspektus, jo tā ir atsevišķa raksta vērta tēma. Šoreiz plašāk par nealerģisku rinītu un tā iespējamajiem cēloņiem.

Pacientiem ar NAR bieži vien ir tādi paši simptomi kā pacientiem ar AR, tomēr atšķiras simptomu anamnēze. NAR etioloģija var atšķirties: infekciozs, hormonāls, medikamentu izraisīts, kairinošs, NAR ar eozinofilijas sindromu, autoimūns, vides faktoru izraisīts u.c.

Infekciozu rinītu var izraisīt gan zināmi augšējo elpceļu vīrusi, gan reti patogēni. Bieži infekciozu rinītu var identificēt pēc anamnēzes un saistītiem infekcijas simptomiem.

Hormonāls NAR var rasties vairogdziedzera disfunkcijas, pubertātes, menstruāciju, menopauzes, grūtniecības dēļ. Hormonālās izmaiņas ietekmē deguna homeostāzi, pārtraucot normālu simpatisko-parasimpatisko inervāciju.

Daudzi medikamenti var būt saistīti ar rinīta simptomiem, piemēram, AKE inhibitori vai fosfodiesterāzes‑5 inhibitori. Rinītu var izraisīt arī atsevišķu medikamentu pārmērīga lietošana, piemēram, antihipertensīvo, antipsihotisko medikamentu, bēta adrenerģisko antagonistu un perorālo kontracepcijas līdzekļu lietošana. Vēl arvien ir daudz neskaidrību, kā specifiski medikamenti ir saistīti ar rinīta attīstību.

Kairinājuma izraisīts rinīts var būt gan pēc ķīmiska kairinājuma, gan pēc temperatūras, mitruma un atmosfēras spiediena izmaiņām.

NAR ar eozinofilijas sindromu raksturo pacientu ar negatīvu alergēnu testu, bet ar nozīmīgu eozinofiliju deguna citoloģijā. Šim sindromam ir nezināmi ierosinātājfaktori. Šiem pacientiem ir arī lielāks deguna polipozes un aspirīna astmas attīstības risks.

Vienmēr būtiska ir sistēmisko slimību diferenciālā diagnostiku. Churg-Strauss slimība, Greivsa slimība, sistēmas sarkanā vilkēde un Vēgenera granulomatoze bieži saistīta ar ne‑alerģisku rinītu. Katrs no tiem klasificējams kā autoimūns vai imūndisfunkcijas rinīts.

NAR ārstēšana ir līdzīga AR ārstēšanai. Izvairīšanās no ierosinātājfaktoriem, ja tas ir iespējams, ir būtiskākā terapijas sastāvdaļa. Medikamentu izraisīta rinīta gadījumā jāidentificē medikaments, kas izraisa simptomus, un iespēju robežās jāaizvieto ar citu. Deguna skalošana palīdz atjaunot normālu deguna fizioloģiju un nodrošina mitrināšanu deguna dobumā. Šī manipulācija ir droša un efektīva arī grūtniecēm.

NAR gadījumā bieži lieto intranazālos kortikosteroīdus. Flutikazons un beklometazons ir vienīgie nazālie steroīdi ar indikāciju NAR 4 gadus un vecākiem pacientiem. Azelastīna deguna aerosola efektivitāte ir pierādīta nejaušināta iedalījuma, kontrolētos pētījumos, tas nozīmējams pacientiem ar NAR no 12 gadu vecuma. Ipratropima deguna aerosols var palīdzēt mazināt NAR izraisītu rinoreju.

Ķirurģiski jāārstē, ja ir plašas kreveles, elpceļu obstrukcija vai rinoreja, kas nepakļaujas konservatīvai ārstēšanai.

Lai gan parasti iesnas iekļaujas vienā no kategorijām - AR vai NAR -, tomēr reizēm iespējami citi rinīta cēloņi. Mehāniska iedarbība uz lamināro gaisa plūsmu no polipiem, deguna starpsienas defekti vai traumas izraisīts deguna lūzums var radīt rinīta simptomus. Visbiežāk šādos gadījumos palīdz priekšējā rinoskopija; tomēr aizmugurēja vai liela nosprostojuma gadījumā var būt nepieciešama endoskopiska izvērtēšana. Vēl noteikti nedrīkst aizmirst, ka rinīts var būt saistīts ar ļaundabīgiem procesiem, kas izraisa mehānisku obstrukciju vai maina vielmaiņu deguna dobumā. Limfoma ir visbiežāk aprakstītais ļaundabīgais audzējs, kas izraisa rinītu. Šīs formas iesnu ārstēšanas mērķis ir novērst obstrukciju, infekciju vai jaunveidojumu.

AR un NAR ir bieža problēma lielā daļā populācijas. Īpaša uzmanība, pārdomāta anamnēzes ievākšana un fiziskā pārbaude ļauj ārstiem sistemātiski pētīt un precīzi diagnosticēt slimību. Pacienta veiksmīgas ārstēšanas pamatā ir cēloņa identificēšana un terapijas veidu izvēle.

Dion GR, Weitzel EK, McMains KC. Current Approaches to Diagnosis and Management of Rhinitis. South Med J, 2013; 106(9): 526-531.

 

Dr. G. Sumeraga: "Tā kā gan alerģijas, gan akūta vīrusu iekaisuma gadījumā patoloģiskajā procesā skarta gļotāda gan degunā, gan deguna blakusdobumos, Eiropas rinologu asociācija 2007. gadā pieņēmusi vienotu terminu - rinosinusīts.

Jāatceras, ka pacientiem ar alerģisku rinosinusopātiju var pievienoties arī akūta vīrusu vai bakteriāla infekcija, šajā gadījumā simptomi pārklāsies, bet terapijā būs jākombinē pretalerģijas un, iespējams, antibakteriālie medikamenti.

Jauki, ka rakstā atgādināts par tādām īpašām rinīta formām kā medikamentozs rinīts un hormonāls rinīts, kas nav nemaz tik reti. Precīza un rūpīga anamnēze būs pirmais solis ceļā uz precīzu diagnozi.

Arvien biežāk gan literatūrā, gan praksē satiekam pacientus, kam rinīts attīstās putekļu, piesārņojuma dēļ ne tikai specifiskā darbavietā, bet arī gaisa piesārņojuma, smoga dēļ - lielpilsētās dzīvojošajiem."

 

Rinosinusīta ārstēšana un pārvaldība

Ik gadu sinusīta ārstēšanas izmaksas ASV ir apmēram 5,8 miljardi dolāru, paranazālu sinusītu dēļ tiek veikts vairāk nekā 500 000 ķirurģisku manipulāciju. Katru gadu no rinosinusīta cieš vairāk nekā 30 miljoni amerikāņu, tiek zaudēti 73 miljoni aktivitāšu vai darba dienu. Sinusīta cēlonis 2-10% gadījumu ir baktērijas, tāpēc satrauc nesenas aptaujas rezultāti, kurā secināts, ka 81% pieaugušo ar akūtu sinusītu ir izrakstītas antibiotikas. Akūts sinusīts ir piektajā vietā no slimībām, kuru gadījumā ģimenes ārsti izraksta antibiotikas. Ģimenes ārstiem un farmaceitiem jāizšķiras starp bakteriālu un virālu sinusītu, kuru simptomi gandrīz sakrīt. Pacientiem jāordinē piemērotākā terapija, tāpēc 2012. gada martā Amerikas Infekciju slimību biedrība publicēja pirmās klīniskās prakses vadlīnijas akūta bakteriāla sinusīta ārstēšanai. Vadlīnijās atvēlēta loma arī farmaceitiem: viņiem tiek lūgts izglītot sabiedrību un pieņemt pareizos lēmumus, kad simptomi ir jāārstē, ja pamatā ir bakteriāla infekcija.

 

Definīcija un etioloģija

Sinusīts jeb rinosinusīts tiek definēts kā paranazālo sinusu un deguna dobuma iekaisums. Labāk lietot terminu "rinosinusīts", jo sinusītu parasti saista ar iekaisumu deguna gļotādā. Rinosinusītu klasificē pēc infekcijas ilguma un cēloņa (skat. 2. attēlu).

Rinosinusīta klasifikācija un ārstēšana Rinosinusīta klasifikācija un ārstēšana
2. attēls
Rinosinusīta klasifikācija un ārstēšana

Pēc slimības ilguma rinosinusītu iedala:

  • akūts (< 4 nedēļas);
  • subakūts (4-12 nedēļas);
  • hronisks (> 12 nedēļas);
  • atkārtots akūts (vismaz četras reizes gadā).

Klasificējot pēc izraisītāja, lielākajā daļā gadījumu cēlonis ir vīruss, bet nelielai daļai cēlonis ir baktērija un/vai sēnīte. Akūtu rinosinusītu parasti klasificē kā akūtu bakteriālu rinosinusītu (ABRS) vai akūtu virālu rinosinusītu (AVRS).

Visbiežākā rinosinusīta etioloģija ir rinovīruss. AVRS ir visbiežākais rinosinusīta tips. ABRS biežāk rodas, kad iekaisusi gļotāda atkārtoti inficējas ar baktēriju. Lai kāds būtu izraisītājs, gļotādas iekaisums izraisa tipiskos akūta rinosinusīta simptomus.

 

Simptomi

Rinosinusīta trīs tipiskie simptomi: strutaini izdalījumi no deguna, deguna obstrukcija un spiedienu radošas sāpes sejā. Izdalījumi no deguna ir duļķaini, dažādi pēc krāsas; deguna obstrukciju pacienti definē kā obstrukciju, sastrēgumu, bloķēšanu vai aizlikumu; sāpes sejā spiediena dēļ ir tās priekšdaļā un acu reģionā vai izpaužas ar lokālām vai difūzām galvassāpēm.

Sekundāri simptomi var būt drudzis, klepus, nogurums, hiposmija, anosmija, zobu sāpes augšžoklī un spiediena/pilnuma sajūta ausīs. 2012. gada vadlīnijas palīdz atšķirt vīrusa un baktērijas izraisītu rinosinusītu, definējot trīs klīniskās izpausmes, kas raksturīgas bakteriālam rinosinusītam, bet nav raksturīgus vīrusa izraisītam sinusītam: simptomi ir pastāvīgi un neuzlabojas, smagi simptomi vai simptomi pasliktinās.

Ir daži riska faktori, kas veicina rinosinusīta attīstību pacientiem, proti, anatomiskas īpatnības, deguna alerģiskās reakcijas, zobu infekcijas, gļotādas bojājumi (piemēram, cistiskā fibroze), ķīmiski kairinātāji un imūndeficīts.

Ir daži stāvokļi, kam ir līdzīgi simptomi kā rinosinusītam, bet iespējamo komplikāciju dēļ jārīkojas nekavējoties, piemēram, intrakraniālas un orbitālas infekcijas. Simptomi, kas liecina par nepieciešamību rīkoties nekavējoties: redzes dubultošanās, aklums, garīgā stāvokļa izmaiņas un periorbitāla tūska.

 

Klasifikācija

Akūts rinosinusīts

Akūtu rinosinusītu pēc cēloņa var iedalīt divas kategorijās: AVRS un ABRS. AVRS un ABRS simptomi var būt līdzīgi, atšķirt šos abus veidus var būt grūti. AVRS normālos apstākļos ir pašlimitējoša slimība, kas pāriet ne vēlāk kā pēc 7-10 dienām. Bakteriālas komplikācijas novēro 0,5-2% gadījumu no visiem AVRS gadījumiem, kad vīrusa inficētus sinusa dobumus inficē atkārtoti. AVRS var veicināt bakteriālas infekcijas attīstību, traucējot sinusu drenāžu, tādā veidā veicinot baktēriju augšanu. Tipiskākie patogēni, kas pievienojas vīrusa izraisītam sinusītam, ir Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis un Staphylococcus aureus, pieaugušajiem 74% gadījumu infekciju izraisa pirmās divas baktērijas.

2012. gada vadlīnijas palīdz atšķirt AVRS no ABRS, definējot trīs klīniskās izpausmes, kas raksturīgas bakteriālai infekcijai: simptomi ilgāk par 10 dienām bez uzlabošanās, nopietni simptomi vai simptomu pasliktināšanās pēc sākotnējas uzlabošanās. Nopietni simptomi tiek definēti kā drudzis (temperatūra 39 °C un vairāk) un strutaini izdalījumi vai sejas sāpes 3-4 dienas pēc kārtas. Simptomu pasliktināšanās tiek definēta kā atkārtots drudzis, galvassāpes vai izdalījumi no deguna vismaz 5-6 dienas pēc tam, kad sākotnējie simptomi mazinājušies.

 

Subakūts

"Subakūts rinosinusīts" ir termins, ko lieto, lai apzīmētu laiku starp akūtu (< 4 nedēļas) un hronisku rinosinusītu (> 12 nedēļas). Nav klīnisku datu par subakūta rinosinusīta novērtēšanu vai ārstēšanu. Nav specifisku rekomendāciju subakūta rinosinusīta ārstēšanai.

 

Hronisks

Hronisku rinosinusītu raksturo iekaisums ilgāk par 12 nedēļām neatkarīgi no ārstēšanas. Četras tipiskās hroniska rinosinusīta pazīmes ir priekšēja un/vai aizmugurēja gļotādas drenāža, deguna obstrukcija, sāpes sejā un pavājināta oža. Hroniska rinosinusīta pazīmes var būt deguna polipi vai alerģiska sēnīšinfekcija. Hronisks rinosinusīts jānovērtē, izmantojot endoskopiju un/vai datortomogrāfiju, dažiem pacientiem nepieciešama endoskopiska ķirurģija; pacientu ar rinosinusītu, kuriem simptomi ir ilgāk par 12 nedēļām, ārstēšana ir specifiska un ārpus apraksta šajās vadlīnijās.

 

Ārstēšana

Terapijas mērķis gan akūta, gan hroniska rinosinusīta gadījumā ir kontrolēt infekciju, mazināt audu tūsku, veicināt drenāžu, uzturēt caurplūsmu blakusdobumos un pārtraukt patoloģisko ciklu, kas var attīstīties par hronisku rinosinusītu.

Akūts vīrusa rinosinusīts ir pašlimitējošs stāvoklis. Kopš farmakoterapijas mērķis nav saīsināt slimības ilgumu, tās mērķis ir mazināt deguna obstrukcijas simptomus un rinoreju.

ABRS terapijas sastāvdaļa var būt antibiotikas, lai mazinātu infekciju, tomēr arī lielākā daļa bakteriālu infekciju pāriet spontāni. Tā kā pirmajās 10 dienās ABRS grūti atšķirt no AVRS, antibiotikas jāordinē pacientiem ar smagiem simptomiem 3-4 dienas pēc kārtas, kā arī tad, ja simptomi pasliktinās pēc sākotnējas uzlabošanās un slimība turpinās ilgāk par 10 dienām bez klīniskas uzlabošanās.

 

Akūts virāls rinosinusīts

AVRS terapija jāpielāgo indivīda simptomiem. NSPL un paracetamols ieteikti pacientiem ar sāpēm un diskomfortu gļotādas pietūkuma dēļ.

Perorāli un lokāli dekongestanti mazina rinosinusīta simptomus, sašaurinot asinsvadus deguna gļotādā, tādā veidā samazinot tūsku un iekaisumu. Lokāli lietojams dekongestants, piemēram, oksimetazolīns, simptomu izpausmi var samazināt labāk nekā sistēmiskie dekongestanti, bet to nedrīkst lietot ilgāk par 3 dienām. Sistēmiskie dekongestanti uzmanīgi jālieto pacientiem ar sirds un asinsvadu sistēmas slimībām vai nekontrolētu hipertensiju.

Intranazālie kortikosteroīdi mazina gan tūsku un iekaisumu, gan akūta rinosinusīta simptomus.

Klīniskajos pētījumos intranazāls mometazona furoāts uzrādījis efektivitāti rinosinusīta simptomu mazināšanā gan monoterapijā, gan kombinācijā ar amoksicilīnu-klavulanātu. Līdzīgi rezultāti ir arī intranazāli lietotam flutikazonam, flunisolīdam un budezonīdam. Intranazālajiem kortikosteroīdiem to zemās sistēmiskās biopieejamības dēļ nenovēro sistēmiskas blaknes.

Lielākajai daļai pacientu jāizvairās no sistēmiskās terapijas ar kortikosteroīdiem niecīgo pierādījumu un nozīmīgā blakusparādību riska dēļ.

Bieži simptomu mazināšanai izraksta antihistamīnus to sausinošā efekta dēļ, bet nav pierādījumu to efektivitātei infekcioza rinosinusīta gadījumā. Pārāk liels gļotādas membrānas sausums var izmainīt gļotādas klīrensu un radīt papildu diskomfortu. Antihistamīnus rekomendē pacientiem ar simptomiem, kas liecina par alerģijas klātbūtni.

Deguna dobumu skalo, lai mīkstinātu viskozos izdalījumus un uzlabotu gļotādas klīrensu. Kohreina grupas literatūras apskatā 2010. gadā analizēti trīs nelieli pētījumi par deguna skalošanas nozīmi akūta rinosinusīta gadījumā. Vienā pētījumā ar 389 vidēja riska pacientiem secināts, ka deguna skalošana samazina antibiotiku lietošanu (relatīvais efekts 0,44; 95% TI [0,18-1,09]) un saīsina darba/skolas kavēšanas laiku (relatīvais efekts 0,29; 95% TI [0,16-0,53]). Labāki pierādījumi deguna skalošanai ir atkārtotu rinosinusītu gadījumā.

 

Akūts bakteriāls rinosinusīts

Bakteriāla un vīrusu izraisīta rinosinusīta simptomi pirmajās 10 dienās ir gandrīz vienādi. Tāpēc pacienti ar viegliem vai vidēji smagiem simptomiem (vieglas sāpes un drudzis ≤ 38,3 °C), kas ilgst nepilnas 10 dienas, jāārstē simptomātiski.

Antibiotiku lietošana jāsāk tad, ja akūta rinosinusīta pazīmes un simptomi nepāriet ilgāk par 10 dienām, pacientiem, kam pēc sākotnējas uzlabošanās simptomi pasliktinās, vai pacientiem ar smagiem simptomiem 3-4 dienas. Antibiotikas jāizvēlas pēc samērošanas ar vairākiem faktoriem: izmaksas un efektivitāte pret mikroorganismiem, kas parasti izraisa ABRS. Pētījumos pierādīts, ka ABRS gadījumā visbiežāk tiek izolēti tādi mikroorganismi kā S. pneumoniae (20-43%), H. influenzae (22-35%) un M. catarrhalis (2-10%). Lai izvairītos no antibiotiku rezistences, vēlams izvēlēties antibiotikas ar šauru darbības spektru. 2012. gada vadlīnijas ABRS ārstēšanā kā pirmās izvēles medikamentus iesaka izvēlēties amoksicilīnu-klavulanātu. Iepriekš tika rekomendēts terapiju sākt ar amoksicilīna monoterapiju. Pacientiem ar alerģiju uz penicilīnu jālieto doksiciklīns vai respiratorais fluorokvinolīns (levofloksacīns, moksifloksacīns). ABRS terapijā vairs netiek rekomendētas makrolīdu antibiotikas (eritromicīns, azitromicīns).

Ieteiktais terapijas ilgums ir 5-7 dienas pieaugušajiem un 10-14 dienas bērniem, šādu ieteikumu pamato tipisko terapijas līdzekļu lietošana nejaušināta iedalījuma, kontrolētos pētījumos par antibiotiku lietošanu ABRS gadījumā, tomēr nav novērotas statistiski ticamas atšķirības pēc īsāka antibiotiku kursa (3-4 dienas).

Atsevišķos gadījumos nepieciešama alternatīva terapija. Ja anamnēzē ir antibiotiku lietošana iepriekšējās 4-6 nedēļās, palielinās antibiotiku rezistences risks. Vadlīnijās šādiem pacientiem ieteikts izrakstīt fluorokvinolonu vai lielu devu amoksiciklīna-klavulanāta kombināciju (2000 mg/125 mg divas reizes dienā).

Ārstēšanas neveiksme tiek definēta kā simptomu pasliktināšanās terapijas laikā ar antibiotikām vai simptomu neuzlabošanās pēc septiņām terapijas dienām. Šādi pacienti atkārtoti jānovērtē uz nebakteriāliem cēloņiem vai infekciju ar antibiotiku rezistentu baktēriju. Ja ārstēšana ar šauras darbības antibiotikām nelīdz, jāizraksta plašākas iedarbības antibiotikas (fluorokvinolons vai lielu devu amoksiciklīna-klavulanāta kombinācija). Ja slimība atkārtojas, pacients jānosūta pie otorinolaringologa.

 

Hronisks rinosinusīts

Hroniska rinosinusīta simptomi jāpārbauda tāpat kā akūta rinosinusīta simptomi. Hroniska rinosinusīta gadījumā ir labāki pierādījumi deguna skalošanas efektivitātei. Vienā nejaušināta iedalījuma kontrolētā pētījumā ar 76 dalībniekiem atklāts, ka deguna skalošana vienu reizi dienā 6 mēnešus mazina deguna aerosolu lietošanu un nepieciešamību pēc antibiotikām.

Pacientiem ar rinosinusīta simptomiem ilgāk par 12 nedēļām nepieciešama otorinolaringologa konsultācija, attēldiagnostika, endoskopija un varbūt pat ķirurģiska iejaukšanās.

 

Secinājums

Katru gadu vienam no septiņiem amerikāņiem pēc 18 gadu vecuma diagnosticē akūtu rinosinusītu. Lai gan 70% pacientu simptomi uzlabojas bez antibiotiku lietošanas, rinosinusīts vēl arvien ir piektā indikācija, kuras dēļ izraksta antibiotikas. Farmaceiti ir nozīmīgs ķēdes posms rinosinusīta terapijā, pēc simptomiem un klīniskajām izpausmēm izvēloties pacientam medikamentu, kura lietošanu pamato pierādījumi, un izglītojot pacientu.

Galdo JA, Bridges MT, Morris AL. An Overview of the Treatment and Management of Rhinosinusitis. US Pharmacist, 2013.

 

 Dr. G. Sumeraga: "Lai gan biežākie akūta bakteriāla rinosinusīta izraisītāji jau sen zināmi, pēdējā laikā publikācijās parādās dati par stafilokoka kā izraisītāja arvien lielāku pārsvaru rinosinusīta gadījumā, tāpēc ir pamatoti kā pirmo izvēles antibakteriālo preparātu ordinēt amoksicilīnu/klavulānskābi.

Eiropas rinologu asociācijas vadlīnijās akūta rinosinusīta diagnostikā minēta endoskopija un datortomogrāfija. Deguna blakusdobumu rentgena izmeklējums tiešām nav indicēts akūta nekomplicēta rinosinusīta gadījumā, diagnozei un terapijas taktikai pietiek ar t.s. lielo un mazo sinusīta simptomu izvērtēšanu, savukārt komplikāciju vai pat tikai draudošu komplikāciju gadījumā informatīvāka un precīzāka būs datortomogrāfijas metode, jo tajā būs redzami ne tikai procesā iesaistītie dobumi, izplatība, bet arī iespējamie anatomiskie defekti, piemēram, izliekta deguna starpsiena, deguna polipi, cistas, mukocēles deguna blakusdobumos, slēgtas osteomeatālās atveres u.c.

Lielo antibiotiku izrakstīšanas gadījumu skaitu varētu skaidrot arī ar vēlmi palīdzēt pacientam mazināt simptomus, lai gan galvenajam simptomam - deguna obstrukcijai un izdalījumiem - pietiktu ar lokālo vai sistēmisko dekongestantu lietošanu apvienojumā ar deguna dobuma skalošanu. Deguna dobuma skalošanas iedarbīguma pamatā ir ne tikai mehāniska izdalījumu aizskalošana, bet arī biofilmas veidošanās profilakse deguna blakusdobumos, un tai ir pierādīta nozīme bakteriāla sinusīta - un īpaši hroniska bakteriāla sinusīta - attīstībā."

 

Antibiotiku lietošana akūta rinosinusīta ārstēšanā bērniem

Bērniem augšējo elpceļu infekcijas novēro 6-8 reizes gadā. Ārstam var būt grūti diferencēt vīrusa izraisītu augšējo elpceļu infekciju no baktērijas izraisītas infekcijas. Akūts bakteriāls sinusīts biežāk ir tad, ja simptomi ilgst vairāk par 10 dienām, ir smagi simptomi, drudzis ≥ 38,3 °C, strutaini izdalījumi, sejas sāpes 3-4 dienas no slimības sākuma, simptomu pasliktināšanās pēc sākotnējas uzlabošanās, galvassāpes. Svarīgi atcerēties, ka neliela daļa vīrusa izraisītu rinosinusītu (5-13%) var komplicēties ar bakteriālu rinosinusītu.

Sistemātiska literatūras apskata mērķis bija noskaidrot pierādījumus antibiotiku efektivitātei, salīdzinot ar placebo, ārstējot bērnus ar akūtu rinosinusītu.

Autori Medline, Embase un Kohreina reģistrā meklēja nejaušināta iedalījuma kontrolētus pētījumus, kuros salīdzināta antibiotiku efektivitāte bērniem (0-18 gadi) ar akūtu rinosinusītu.

Kopumā tika atlasīti 96 pētījumi, no tiem 84 pētījumi netika iekļauti dažādu iemeslu dēļ. Beigu analīzē par 12 pētījumiem secināts, ka antibiotiku lietošana bērniem ar akūtu rinosinusītu ārstēšanas efektivitāti palielina divas reizes (OR = 2,0; 95% TI [1,16-3,47]). Analīzi vājina nelielais nejaušināta iedalījuma, kontrolētu pētījumu skaits. Iekšējās novirzes risks ir mazs, bet ārējā novirze var būt nozīmīga. Ārējā novirze nozīmē pacientu ar smagāku slimības gaitu neiekļaušanu pētījumā, ancilāro medikamentu lietošanu vai deguna skalošanu, kā arī dažādus antibiotiku veidus un atšķirīgu bērnu vecumu.

Pētnieki secināja, ka antibiotiku lietošanas efektivitāte rutīnā nav īsti skaidra, lai gan rezultāti par antibiotiku lietošanu bērniem ar akūtu rinosinusītu ir pozitīvi. Kuņģa‑zarnu trakta blakusparādības gandrīz trīs reizes biežāk novēroja bērniem, kas lietoja antibiotikas, nevis placebo saņēmējiem. Bērniem, kas lietoja placebo, nenovēroja statistiski ticamas komplikācijas.

Cronin MJ, Khan S. The Role of Antibiotics in the Treatment of Acute Rhinosinusitis in Children: A Systematic Review. Arch Dis Child. 2013; 98(4): 299‑303.

 

 Dr. G. Sumeraga: "Kā pieaugušajiem pacientiem, tā bērniem akūta rinosinusīta gadījumā antibiotikas tiek izrakstītas pārlieku bieži. Ārstējot rinosinusītu bērniem, vajadzētu izvēlēties deguna dobuma skalošanu, turklāt bērniem deguna dobuma drenāžu bieži apgrūtina palielināta aizdegunes mandele. Ja bērnam bieži atkārtojas deguna blakusdobumu iekaisumi, noteikti jāizslēdz cistiskā fibroze jeb mukoviscidoze (primāra skropstiņu diskinēzija)."