PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

4 no 10 lūzumiem krūts vēža pacientēm ir patoloģiski

Doctus
4 no 10 lūzumiem krūts vēža pacientēm ir patoloģiski
Freepik.com
Lielā kohorta pētījumā atklāts, ka 40 % lūzumu sievietēm ar krūts vēzi ir bijuši saistīti ar vēzi. Krūts vēzis ir saistīts ar palielinātu lūzumu risku, kas daļēji ir saistīts ar estrogēnu deficītu, aromatāzes inhibitoriem, trauslumu un metastāzēm kaulos.

Tomēr, lai precīzi novērtētu osteoporozes un lūzumu risku un riska faktorus, bija jānodala lūzumi, kas ir patoloģiski un saistīti ar vēzi, un lūzumi, kas nav saistīti ar vēzi.

Pētnieki analizēja datus par 5010 sievietēm, kuras saņēma endokrīno terapiju krūts vēža ārstēšanai. Sievietes tika novērotas līdz 10 gadiem pēc invazīvas krūts vēža diagnozes, lai konstatētu lūzumu. Vidējais vecums bija 60 gadi; 91 % sākotnējās diagnozes laikā bija I/II stadija; 73 % bija baltās rases pārstāves. 340 sievietēm (6,8 %) tika konstatēts lūzums 6,7 novērošanas gadu laikā: 46 gūžas lūzumi, 104 skriemeļu, 78 pleca kaula un 137 plaukstas locītavas.

Starp sievietēm ar gūžas kakliņa lūzumu 43,5 % bija vecākas par 80 gadiem, salīdzinot ar sievietēm ar skriemeļu lūzumu (22,1 %), pleca kaula lūzumu (19,2 %) vai plaukstas locītavas lūzumu (15,3 %).

Aptuveni 21 % gadījumu mugurkaula skriemeļu lūzumi bija patoloģiski, tāpat kā 8,7 % gadījumu gūžas kaula lūzumi; pēdējais atbilst 10 %, kas ziņots 2014. gada publikācijā.

Turpretim 99,3 % gadījumu plaukstas locītavas lūzumi nebija patoloģiski, tāpat kā 96,2 % pleca kaula lūzumu.

Pēc audzēja stadijas 17,2 % skriemeļu lūzumu sievietēm ar I/II slimības sākuma stadiju bija patoloģiski, salīdzinot ar 41,2 % sievietēm ar audzēju III/IV stadijā.

Pētījuma rezultāti ir svarīgs apskekts, jo patoloģisku un nepatoloģisku lūzumu nošķiršana ir svarīga ārstēšanas lēmumu pieņemšanā, jo patoloģiskiem lūzumiem var būt vajadzīga staru terapija. Pētījumā uzsvērts, ka ārstiem ir jābūt zemam slieksnim, lai mugurkaula lūzumus uzskatītu par patoloģiskiem, īpaši pacientiem ar augstu krūts vēža risku.

Turpmākos pētījumos jākoncentrējas uz riska faktoru iekļaušanu, lai izstrādātu prognozēšanas modeli patoloģisku lūzumu attīstībai, lai jau agrīnā stadijā varētu uzsākt agresīvu osteoporozes lūzumu profilakses aprūpi, tostarp bisfosfonātu lietošanu, staru terapiju utt.

AVOTS: Lo JC, Laurent CA, Roh JM, et al. Description of Major Osteoporotic Fractures in Women with Invasive Breast Cancer Who Received Endocrine Therapy. JAMA Netw Open. 2021;4(11):e2133861. doi:10.1001/jamanetworkopen.2021.33861