PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jo agrīnāk attīstās 2.tipa cukura diabēts, jo augstāks mirstības risks no sirds un asinsvadu slimībām

Doctus
Austrālijā veiktā pētījumā pierādīja, jo agrīnāk attīstās 2.tipa cukura diabēts, jo augstāks mirstības risks no sirds slimībām un insulta, bet zemāks mirstības risks no ļaundabīga audzēja.

Pētījumā analizēja 2.tipa cukura diabēta diagnosticēšanas vecumu saistībā ar visu cēloņu mirstības risku un cēloņspecifisko mirstību 15 gadu periodā.

Pētījumā iekļāva datus par 743 709 austrāliešiem ar 2.tipa cukura diabētu, kuri tika reģistrēti laika periodā 1997.-2011.gads.

Mediānais cukura diabēta diagnosticēšanas vecums bija 58,6 gadi un mediānais novērošanas laiks bija 7,2 gadi. Kopumā novērošanas periodā konstatēja 115 363 nāves gadījumus uz 7,2 miljoniem persongadu. Pirmā 1,8 gada laikā pēc 2.tipa cukura diabēta diagnosticēšanas, visu cēloņu mirstības rādītājs un mirstība no vēža samazinās un mirstība no sirds un asinsvadu slimībām ir stabila. Visu mirstību rādītājs pieaug līdz ar pacienta vecumu. Agrīnāka cukura diabēta diagnosticēšana ir saistīta ar augstāku visu cēloņu mirstību, 10 gadus agrāka diabēta diagnosticēšana (ekvivalenta 10 gadus ilgušam cukura diabētam) ir saistīta ar 1,2 – 1,3 reizes augstāku visu cēloņu mirstību un 1,6 reizes augstāku mirstību no sirds un asinsvadu slimībām. Efekts ir līdzīgs sievietēm un vīriešiem. Attiecībā uz mirstību no vēža novēroja pretēju saistību, agrīnāka cukura diabēta diagnosticēšana ir saistīta ar zemāku mirstību no ļaundabīgiem audzējiem, salīdzinot ar tiem pacientiem, kuriem diabētu atklāj vēlākā vecumā.

Pētnieki secina, ka agrīna 2.tipa cukura diabēta attīstība ir saistīta ar paaugstinātu mirstības risku, tādēļ jāpieliek lielas pūles, lai aizkavētu 2.tipa cukura diabēta attīstību.

AVOTS: Huo L, Magliano DJ, Rancière F, et al. Impact of age at diagnosis and duration of type 2 diabetes on mortality in Australia 1997–2011. Diabetologia, 2018