PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

D vitamīns samazina bērniem atkārtotu auss infekciju risku

Doctus
Bērniem ar zemu D vitamīna līmeni un biežām atkārtotām auss infekcijām, var samazināt akūtu otitis media risku, lietojot D vitamīnu. D vitamīna lietošana parasti ir labi panesama.

Pētnieki iesaistīja pētījumā 116 bērnus ar atkārtotiem otitis media, nejaušināti sadalīja šos bērnus divas grupās: vienā grupā bērni katru dienu lietoja 1000 ID D vitamīna, otrā grupā - placebo, 4 mēnešus ilgi un tika analizētas novērotās akūta otitis media epizodes 6 mēnešu laikā.

Atkārtota slimība tika definēta kā trīs vai vairāk epizodes 6 mēnešu laikā vai četras un vairāk epizodes 12 mēnešu laikā.

Pētījuma dalībnieku vidējais vecums bija 33,4 mēneši placebo grupā un 34,3 mēneši D vitamīma grupā. Lielākā daļa dalībnieku bija baltie (attiecīgi 98,3% un 100%) un krūts barošana trīs vai vairāk mēnešus bija 72,4% un 84,1%. Visi bija vakcinēti pret gripu un lielākā daļa saņēma heptavalento pneimokoku konjugēto vakcīnu (82,8% abās grupās).

Vidējā D vitamīna koncentrācija asinīs bija attiecīgi 25,8 ng/ml un 26,5 ng/ mL, abi šie līmeņi bija zem rekomendētajiem 30 ng/ml.

Vidējais akūtu otitis media epizožu skaits 12 mēnešu laikā bija gandrīz 5 (5 pret 4,97), un gandrīz viena trešadaļa gadījumu bija ar komplikācijām.

6 mēnešu novērošanas laikā D vitamīns asinīs ievērojami augstāks bija tiem bērniem, kuri lietoja papildus D vitamīnu (36,2 ng/ml pret 18,7 ng/ml; p<0,001). Turklāt starp bērniem, kuri lietoja D vitamīnu retāk novēroja atkārtotus otitis media gadījumus (10 pret 29). Tomēr komplikācijas abās grupā stika novērotas vienādi bieži.

Pētnieki atzīst, ka papildus D vitamīna lietošana ir labi panesama un blakusparādību biežums starp grupām neatšķiras (5 placebo grupā pret 6 D vitamīna grupā; p>0,05). 

Pirmavots: Esposito S, et al. Vitamin D supplementation reduces the risk of acute otitis media in otitis-prone children. ICAAC 2013; Abstract G-1249.