PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Dzīvesveida izmaiņas samazina nepieciešamību pēc asinsspiedienu pazeminošiem medikamentiem

Doctus
Sievietēm un vīriešiem ar augstu asinsspiedienu, ievērojot dzīvesveida izmaiņas 16 nedēļas, samazinājās nepieciešamība pēc antihipertensīvo medikamentu lietošanas, secināts pētījumā.

Dzīvesveida izmaiņas ir pirmais solis asinsspiediena samazināšanai. Dzīvesveida izmaiņas iekļauj veselīgu uzturu un regulāras fiziskās aktivitātes.

Pētījumā iesaistīja 129 vīriešus un sievietes vecumā no 40 līdz 80 gadiem ar augstu asinsspiedienu, kuriem bija arī liekais svars vai aptaukošanās. Pacientu asinsspiediens bija 130 - 160/ 80 - 99 mmHg, pētījuma laikā dalībnieki nelietoja antihipertensīvos medikamentus. Vairāk kā pusei dalībnieku pētījuma sākumā būtu jālieto antihipertensīvie medikamenti atbilstoši vadlīnijām.

Pētnieki visus dalībniekus nejaušināti iedalīja vienā no trim 16 nedēļu intervencēm. Pirmajā grupā iekļautie dalībnieki mainīja uztura paradumus un piedalījās svars samazināšanas programmā. Šī programma iekļāva konsultācijas un fiziskās aktivitātes trīs reizes nedēļā. Uztura paradumi bija jāmaina atbilstoši DASH plānam, tas paredz uzturā lietot augļus, dārzeņus un zema tauku satura piena produktus, jāsamazina līdz minimumam sarkanās gaļas, sāls un saldumi patēriņš. Otrajā grupā iekļautie dalībnieki mainīja tikai uztura paradumus, savukārt trešā grupa neveica nekādas izmaiņas uzturā vai fiziskajās aktivitātēs.

Pētnieki atklāja:

  • Tiem dalībniekiem, kuri ievēroja DASH uztura plānu un piedalījās svara samazināšanas programmā, pēc 16 nedēļām svars samazinājās par vidēji 8,6 kg un sistoliskais asinsspiediens samazinājās vidēji par 16 mmHg un diastoliskais par 10 mmHg.
  • Tiem, kuri ievēroja tikai DASH uztura plānu, asinsspiediens samazinājās par 11 mmHg sistoliskais/ 8 mmHg diastoliskais.
  • Dalībniekiem, kuri nemainīja dzīvesveidu, asinsspiediens izmainījās minimāli (3 mmHg sistoliskais/ 4 mmHg diastoliskais).
  • Pētījuma noslēgumā tikai 15 % dalībnieku, kuri mainīja gan ēšanas paradumus, gan nodarbojās ar fiziskajām aktivitātēm, bija nepieciešams lietot antihipertensīvos medikamentus. Savukārt no tiem dalībniekiem, kuri mainīja tikai uztura paradumus, 23 % bija nepieciešami medikamenti asinsspiediena kontrolei.

Pētnieki norāda, ka no dzīvesveida izmaiņām ieguvumi ir arī pacientiem ar augstu kardiovaskulāro slimību risku un tiem, kuri lieto antihipertensīvos medikamentus.

 

AVOTS: American Heart Association.Lifstyle changes reduce the need for blood pressure medications. ScienceDaily, 9 September, 2018.