PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Sausās acs sindroms pacientiem ar cukura diabētu: izplatība, etioloģija un klīniskās izpausmes

Doctus
Sausās acs sindroms pacientiem ar cukura diabētu: izplatība, etioloģija un klīniskās izpausmes
Pētījumos aprēķināts, ka pacientiem ar cukura diabētu asimptomātiska un simptomātiska sausās acs sindroma izplatība ir 54 %. Tomēr saistība staro sausās acs sindromu un cukura diabētu vēl arvien ir neskaidra.

Tiek lēsts, ka sausās acs izplatība cukura diabēta pacientiem pēc 65 gadu vecuma ir 15 – 33 % un tā pieaug līdz ar pacientu vecumu. Sausās acs sindromu par 50 % biežāk novēro sievietēm nekā vīriešiem ar cukura diabētu. Šī pētījuma mērķis bija novērtēt sausās acs sindroma izplatību, etioloģiju un klīniskās izpausmes pacientiem ar cukura diabētu. Pētījumā tika iekļauti 100 2. tipa cukura diabēta pacienti. Par visiem pacientiem bija pieejami klīniskie dati: dzimums, vecums, cukura diabēta ilgums, citu slimību anamnēze. Pacienti tika arī intervēti. No pētījuma tika izslēgti pacienti ar sekundāru cukura diabētu, kā arī tie, kuriem bija citas saslimšanas. Sausās acs diagnozi noteica balstoties sūdzībās: diskomforts acīs, sāpes, graušanas sajūta, nieze apsārtums, neskaidra redze, kas uzlabojas pēc acu samirkšķināšanas, un pastiprināta asarošana.

Vidējais pacientu vecums bija 59,21 gads, vidējais HbA1c līmenis bija 7.81. No 100 pētījumā iekļautajiem pacientiem 39 diagnosticēja sauso acs sindromu. Mainīgie (OSDI, Šrimera I tests, fluorescīna krāsošanās un TFBUT tests) starp abām grupām (pacientiem ar sauso aci un bez sausas acs) bija salīdzināmi un statistiski ticami neatšķīrās.

Pētnieki secina, ka ar šobrīd pieejamajiem diagnostiskajiem testiem sausās acs sindroma novērtēšanai, sausās acs sindroma izplatība cukura diabēta pacientiem ir nepietiekami novērtēta.

AVOTS: Kaur G , Gupta A. Dry Eye Syndrome in Patients with Diabetes Mellitus: Prevalence, Etiology and Clinical Manifestations. Journal of Advanced Medical and Dental Sciences Research, Vol. 6, Issue ,  July 2018.